کوهستان

دهقان فداکار پس از نیم قرن هنوز قهرمان ملی و سمبل فداکاری و نوع دوستی ما ایرانیان است. و به عنوان الگوی ایثار و از خود گذشتگی در فرهنگ آموزش ملی تبلور یافته, و به نوباوگان معرفی شده,و در ذهن و قلب دانش آموزان مدرسه ها نام ریز علی آن دهقان فداکار حک شده است.

چگونه ؟اکنون! دانش آموختگان مکتب عشق و ایثار افسانه شجاعت و انسان دوستی و فداکاری دهقان فداکار را به فراموشی سپرده اند؟

مگر سر لوحه ی درس ماندگار ریزعلی از خاطرهها زدوده شده است. که مسئوولین و پزشگان عالیقدر این مرز و بوم رسالت سترگ خویش را در بوته فراموشی سپرده اند.که به هنگام ضعف پیری  و بیماری زبان به شگوه گشاید.و جامعه ی وامدار بداو چنین خیره خیر بنگرد و واگنش ننماید.  


ازبرعلی حاجوی [۱][۲] معروف به ریزعلی خواجوی، زاده ۱۳۱۰ خورشیدی در میانه نام اصلی فردی است که در داستانی منتشر شده در کتاب فارسی سابق چهارم دبستان مدارس ایران، با عنوان دهقان فداکار به اشتباه ریزعلی خواجوی نوشته شده است.

خلاصهٔ رویداد

او در سن سی‌ودو سالگی شب هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد. در آن هنگام برای نجات قطار و مسافرین آن، کت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد. این کار نتوانست مسئولین قطار را آگاه سازد و در نهایت با شلیک چند گلوله از تفنگ شکاری خود توانست باعث توقف قطار شود.

به گفتهٔ او پس توقف قطار مردم ناراضی از قطار پیاده شدند و او را کتک زدند. تا اینکه او آنها را متوجه خطری که در انتظار آنها بود ساخت. پس از آنکه مسافرین با چشم خود ریزش کوه را دیدند به تشکر و عذرخواهی از او روی آوردند.

تقدیر از دهقان فداکار [ویرایش]

در سال ۱۳۸۵ در سومین همایش اعطای تندیس ملی فداکاری از وی تجلیل شد و این تندیس به او اهدا شد.[۳]

در این مراسم که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، ازبرعلی داستان را از زبان خود تعریف کرد و مترجم او آن را از زبان ترکی به فارسی ترجمه می‌کرد.

منبع خبر: ویکیپدیا

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D9%87%D9%82%D8%A7%D9%86_%D9%81%D8%AF%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D8%B1#.D8.AA.D9.82.D8.AF.DB.8C.D8.B1_.D8.A7.D8.B2_.D8.AF.D9.87.D9.82.D8.A7.D9.86_.D9.81.D8.AF.D8.A7.DA.A9.D8.A7.D8.B1

 

[ شنبه ۱۳٩٠/٩/٥ ] [ ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه