کوهستان

در مغرب الوند عیان قله کرکس   چون باغ بهشتی ست که در ملک جهان است  

متاسفانه جاده احداث شده در طول چهار روز  (در خرداد ماه سال جاری ) از ده قاسم آباد تا پناهگاه اول و در ادامه تا پناهگاه دوم که امسال در کمتر از چهار ماه بنا گردیده.موجب شد علاوه بر ورود وسایل نقلیه موتوری ,عبور و تردد افراد غیر کوهنورد را به منطقه تسهیل نموده و این شرایط  منجر شده تا افراد متفرقه و شکارچیان به اسانی در کوهستان آمد و شد کنند.


جناب اقای عبدالله حاتمی به اتفاق فرزند بزرگوارشان آقا شهاب با سوپ و آش داغ و مطبوعی که با زحمت فراوان از داخل شهر با پای پیاده تا اینجا حمل شده بود.با بزرک منشی و بزرگواری از جمع و گروه ما پذیرایی نمودند.

دوستان خون گرم و مهربان و مهمان نواز اسدابادی که طی دوران ورزشی و اشتغال از الطاف و محبتشان همواره بهره مند شدیم ,این بار نیز با خوشرویی و اخلاص و سخاوت ذاتی خویش از حضور جمع ما به گرمی پذیرایی کردند,و ما را شرمنده خود نمودند.

 و اگر این جاده نبود تعداد معدودی درخت کهنسال که یادگار از سالهای دور که درُه قاسم اباد پوشیده از درختان بی شمار و فضای سر سبز بود ,در شهریور ماه امسال طعمه حرص و آز انسانهای جفاکار واقع نمی شدو قطع نمی گردید؟زیرا حمل این میزان چوب و الوارصرفاً از طریق این جاده و به وسیله کامیون میسر و مقدور بود.

اگر حضور کوهنوردان در روزهای تعطیلی نقصان یابد قطعاً امکانات هر دو پناهگاه سرا و مامنی برای شکارچیان  خواهد شدکه هر لحظه صدای شلیک گوش خراش آنها در طی چند هفته ایکه در اواخر شهریور و پائیز امسال  در منطقه کرکسین بودیم شنیده میشد.و پوکه های فشنگ انان به فراوانی پراکنده و حتی در اطراف پناهگاه دیده میشد.(دور و بر چشمه اب پای دیواره کوه) و خودروهای مجهز انان تا آخرین قسمتهای جاده در حال حرکت رویت میشد.

شدت تخریب و فرسایش در اغاز اولین بارشهای بائیزی

حجم وسیع فرساش

شدت و عمق فاجعه ی تخریب و فرسایش  به دلیل دخل و تصرف عامل انسانی بدون مطالعه و بررسی کارشناسان مربوط به وضوح در تصویر مشاهده میشود.

جمعی از پیشگسوتان ارجمند و کوهنوردان و جناب آقای اصغر رجبی ریاست محترم هیئت کوهنوردی شهرستان اسدآباد به اتفاق جوانان و دانش آموزان عزیز شهرستان اسداباد در برنامه صعود به قله کرکسین حضور داشتند.

اقا سهیل گل با دوربین حرفه ای خود.

با حضور جمعی از پیش کسوتان ارجمند و کوهنوردان و اعضای محترم هیئت کوهنوردی آن شهرستان عملیات تجهیز و نصب موکت در صحن داخلی پناهگاه جدید بر روی سطح تخته کوبی کف پناهگاه  به خوبی انجام شد.

انجام مراحل درز گیری و بوشش منافذ محافظ بنجره ها توسط بیشکسوتان اسدابادی

با آرزوی توفیق روزافزون جامعه ی کوهنوردی و هیئت کوهنوردی شهرستان اسدآباد و عرض تبریک و تهنیت از افتتاح پناهگاه جدید,و لزوم سعی و اهتمام همه دست اندرکاران در رفع نارسائیها و امحای جاده (که در زمان آغاز بکار در پاسخگویی به اعتراضات مبنی بر غیر اصولی بودن احداث جاده:و تهعد و قولی که منطقه را در پایان ساخت و ساز پناهگاه, اصلاح خواهند کرد.) و بازسازی وضعیت کوهستان منطقه و ترمیم پوشش گیاهی آن به شگل نخستین بدون عذر و بهانه در گوتاهترین زمان اقدام گردد.

آقا سهیل بر روی مسیر صخره ای در حال عکاسی از گروه ما

در خاتمه نقش و وظایف مربیان ارجمند و باشگاهها و گروههای محترم کوهنوردی در حفظ موازین حقوقی و فنی و صیانت از طبیعت و حریم کوهستان انگار ناپذیر بوده, و گوتاهی در مواضع ذیربط و ندیده انگاشتن فعل و انفعالات و متعذر بودن, هیچگاه از وظایف قانونی انها در برابر پروردگار و مردم نخواهد کاست.

 

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/٩/۸ ] [ ٦:٠٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه