کوهستان

کوه کرکس یا کرکسین و یا به اعتباری کرگز,در سمت جنوب غربی دارای دیواره نسبتاً بلندی است.و قابلیتهای گشایش مسیرهای مختلفی را دارد.و در گذشته ضمن فعالیت و کار بر روی بعضی از قسمتهای دیواره توسط برخی از پیشکسوتان و همچنین شادروان حسین طالبی مقدم ؛ اهم مواردی است که به یادگار مانده , و در چند سال اخیر نیز آقای افشین رمضانی از سنگنوردان فعال و بنام اسدآبادی مسیری را به اسم باران در این کوه گشوده است.

نمایی از کرکسین از دامنه های آلمابلاغ


از مطالب ارزشمند و دست نوشته های: شادروان مرحوم محمود اجل

 نمایی از کرکس آبان 90 , مسیر حصار قره باغی

 در سالهای اخیر از سوی هیئت کوهنوردی آن شهرستان و به همت مسئوولین اداره تربیت بدنی و کوهنوردان منطقه اسد آباد در سال 1385 نسبت به احداث پناهگاهی در دامنه مشرف به دیواره کرکس؛که از شهرستان اسداباد و مسیر روستاهای خنداب و قاسم اباد بدان منتهی میشود؛اقدام نموده اند,این پناهگاه دارای سه اتاق کاملا مجزا و یک حال خصوصی است.و در مجاورت آن نیز چشمه آبی قرار دارد. وجود این پناهگاه در رشد و اعتلا و عمومی شدن کوهنوردی بین آحاد جامعه نقش بسزایی داشته و دارد

اخیراً نیز در بهار سال جاری توسط اداره کل تربیت بدنی استان و فرمانداری اسداباد نسبت به ساخت پناهگاه جدیدی بر روی یال جنوبی اقدام شد,و علیرغم پتانسیل موجود و تجارب ارزنده و کاملی که جامعه کوهنوردی و هیئت کوهنوردی استان؛ و فدراسیون متبوع در زمینه ساخت و احداث پناهگاههای متعددی در ادوار گذشته؛و همچنین تجربه کاملاً موفق و ممتازی در بنای پناهگاه یخچال حضرت صاحب الزمان (ع) توسط مسئوولین  هیئت وقت در سالهای 1383 که بی نقص ترین نمونه محسوب میشود. متاسفانه بدون کمترین توجه و مطالعه و بهره برداری از نتایج تجارب گذشتگان, و خواست منطقی جامعه کوهنوردی و فدراسیون,خود سرانه و مستقل مبتنی بر رای خویش اقدام نمودند.در حالیکه شایسته آن بود ضمن تشریک مساعی و نظر خواهی در مورد جا نمایی و نوع مصالح و نحوه ی کاربرد آن و طرح و نقشه و سایر موازین فنی از جمیع جهات( ارتفاع شرایط اقلیمی مختصات جغرافیایی و اب و هوایی و نوع کار بری و رشته ورزشی و دیگر مسائل فرهنگی اجتماعی) را مد نظر قرار می دادند, تاضمن رعایت خواسته و سلیقه کوهنوردان در مباحث فنی موجب هم گرایی و مودٌت و تحکیم بنیانهای فکری و عاطفی آنان بیش از پیش می شدند.

و این طیف وسیع وکار آمد(یعنی کوهنوردان) با حضور و مشارکت جمعی و نمادین ضمن تقلیل هزینه ها و صرفه جویی مالی, در اینده نیز بیش از پیش در حفظ و نگهداری از حاصل تلاش خود مشارکت مینمودند.و اگر این فعالیت بزرگ و خطیر را مبتنی بر مجموع داشته ها و تجارب گرانقدر موجود بنا می نهادند؛به یقین این چنین موجب تخریب سیستم زیست محیطی نمی شدند!مسئله ای که در ابتدا تحذیر و تذکر داده شد!لیکن مطالعه و تعمق صورت نگرفت. و اکنون در ابتدای فصل پائیز امسال با نزول اولین بارشهای فصلی شاهد تخریب وسیع و فرسایش گسترده و حاد و عمیق در جای جای کوهستان کرکسین ناشی از دخالت و دست اندازی ناروای انسانی در این منطقه بکر و بدون ملاحظات حفظ محیط زیستی هستیم.

اگر از شهرستان اسدآباد از محل میدان ورودی شهر مجاور تربیت بدنی,جاده ای حدودا 10 کیلومتری را بپیمائیم به ده قاسم آباد میرسیم.که کوه کرکسین با منظر و شگوه خاصی در آنجا قرار دارد. و از روستای قاسم آباد تا اولین پناهگاه جاده ای به عرض تقریبی 4 متر احداث گردیده و در امتداد آن تا یال جنوبی و محل استقرار و بنای پناهگاه جدید این راه گشیده شده و ادامه دارد و درجای جای آن مسیرهای انحرافی اشتباه نیز آشکارا دیده میشود و حاکی از هر نوع دخل و تصرف بدون نقشه و مسیر مشخصی است.

این بنا با اجزا و مصالحی خارج از منطقه و از طریق این جاده به طول تقریبی 5 الی 6 کیلو متر احداث شده مصالح حمل و این پناهگاه بنا گردیده.

که از بعید ترین خبط و خطای انسانی حکایت دارد.

حال با یک حساب سرانگشتی ساده میزان تخریب در منطقه بالغ بر چند هگتار است؟ زمینی سست از خاک و شن که پیوستگی و انسجام ان از هم گسیخته و دیگر فاقد پوشش گیاهی محافظ خاک است.آری خاک منطقه توسط یغماگران غافل به توبره گشیده شده همان خاک مستعد رویش و زایندگی؛ و اینک فرسایش سریع را ملاحظه فرمائید..در چند سال دیگر دره ها ی عمیقی را که حاصل این دیگرگونی است را به چه صورت و منوال تصور می کنید.

[ چهارشنبه ۱۳٩٠/٩/٢ ] [ ۸:۱٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه