کوهستان

خان گرمز اگر از نظر خان شده پنهان   بی پرده عیان در نظر خلق جهان است.

خان گرمز کوهی استکه در حوزه منطقه حفاظت شده واقع گردیده,و از لحاظ طبیعت و پوشش گیاهی دارای تنوع بسیار منحصر به فردی است.در منطقه فوقانی کوه در کنار و امتداد قله گسترده، میدان تقریباٍ وسیعی که دارای پوشش گیاهی متراکمی است که در فصل بهار و اوایل  تابستان چهره آرایی می کند،که محل تعلیف و چرای گله های حفاظت شده است.


تصویر متن فوق که از دست نوشته های مرحوم شادروان محمود اجل برگزیده شده،گزارش کوتاهی از صعود به کوه خان گرمز است،در نهایت اختصار و ایجاز،و مفید و کامل.در زمانی که این شیوه بدین شگل امروزی مرسوم و معمول نبود. و نادر افرادی هستند که از اهم فعالیت آنها بتوان متن مکتوبی را مشاهده نمود. و اگر خداوند به بنده توفیق بدهد.یادداشت های استاد اجل را در پست های آینده منتشر خواهم نمود.

در قسمتی از دامنه های غربی کوه به گونه ای از درختچه های بادام وحشی بر می خوریم،که دارای میوه تلخی است.این منطقه سخت مورد علاقه شکارچیان است،و اگر حفظ و نگهداری و ممانعت محیط بانان زحمتکش قدری رخوت و کاستی یابد قدر مسلم نه از گونه های گیاهی و جانوری اثری نخواهد ماند.

صعود به این کوه از مسیر های مختلف دارای جذابیت خاصی است،و دیواره های سنگی و صخره ای آن میتواند پاسخگوی مشتاقان سنگنوردی ،با درجات مختلف برای تمرین باشد.اما متاسفانه کمتر با اقبال حضور علاقمندان این رشته مواجه بوده و در سالهای نه چندان دور معدودی از دیواره نوردان بخصوص شادروان حسین طالبی مقدم و حسن نجاتیان و سایرین بطور محدود بر روی قسمتی از مسیرها فعالیت داشته اند.و اغلب صعودها به خان گرمز از مسیرهای عادی معمول انجام شده ،و صعود زمستانی به ندرت از دیر باز صورت گرفته، به علت دوری و عدم دسترسی آسان،و فعلا نیز اهم فعالیتها و انرژی کوهنوردان این عصر و زمان معطوف قلل مرتفع و شاخص تر منتهی گردیده.

البته حضور جدی و تامل بر انگیز کوهنوردان استان همدان بصورت گسترده  و فعالیٌت  در خان گرمز به سالهای بسیار دوری بر می گردد. به عنوان نمونه، تشگیل یک دوره کلاس مربیگری در سال 1347 از سوی فدراسیون وقت، با اعزام مربی خارجی از کشور اتریش بنام هایس نوشل ،و با شرکت کار آموزانیکه دارای سوابق رسمی و شرایط لازم پس از اخذ امتحان ورودی پذیرفته شدند.و نگته جالب اینکه همه ی شرکت کنندگان از مرکز استان و شهر همدان بودند.این دوره با هم فکری و تصمیم کوهنوردان،و تصویب رئیس هیئت وقت مرحوم شاد روان حاجیلو در منطقه کوهستانی خان گرمز تویسرکان با بر پایی اردوی رسمی آموزشی آغاز بکار کرد.

و نفرات شرکت کننده ،به اسامی آقایان محسن باقریه- علی علایی-یوسف نجایی _ شادروان فریدون اسماعیل زاده _ اکبر سلاحی _ حسن فقیهی _ حسین پور مسلمی _ قاسم بختیاری _  محمد پرورن _ شادروان عربعلی شروه , موفق به گذراندن دوره مربیگری شدند..سرپرست دوره و مسئوولین اردو آقایان مرحوم فقید محمد همایونی _ علی جهانپور _ و عین الله بختیاری بودند، و آقای غفاری از سوی فدراسیون عهده دار ترجمه، و به همراهی نوشل به این ماموریت آموزشی به همدان عزیمت کرده بودند. دوره مذکور بصورت اردوی بدون وقفه به مدت تقریبی 10 روز در خان گرمز ادامه یافت، و استاد مربی دوره که در تیرول مدرسه اسگی داشت با علاقه و جدیت در قسمتهای خان گرمز تدریس عملی خویش را دنبال نمود، بعنوان مثال دیواره گزی در جهت شرقی و همچنین در شمال غرب این کوه مباحث فنی خود را به فر گیران آموزش داد.و در یک قسمت  به کشودن مسیر پرداخت،اما بعلت کمی وقت و سپری شدن زمان ماموریت،اظهار داشت که در سال بعد به هنگام مراجعت مجدد به ایران این مسیر ناتمام را کامل و به پایان خواهد رساند، لیکن چنین نشد.

مسئله ای که حائز اهمٌیٌت ویژه است و علاقمندان به حضور در منطقه حفاظت شده، می بایست مراعات نمایند ،اخذ مجوز های لازم از محیط زیست  است،تا ضمن رعایت نکات ایمنی و معمول با ارج نهادن به زحمات بی شائبه حامیان و حافظان محیط زیست،و محیط بانان زحمتکش حضوری بی دغدغه در کوهستان برای خویش و مسئوولین فراهم فرمایند.

دومین مقر محیط بانان مشرف به منطقه و مسیر صعود از روستای قل قل در مرکز تصویر مشاهده  میشود.

تصاویر مربوط: به ورودی و فضای داخل غار کوه خان گرمز.

[ دوشنبه ۱۳٩٠/۸/٢۳ ] [ ٤:٥٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه