کوهستان

کلاه قاضی در منتهی الیه شرق رشته کوه الوند قرار دارد.و راه صعود معمول آن از مسیر روستای ابَرو به سمت روستای سیمین در جائیکه در نیمه راه در یک تقاطع به سمت راست,جاده خاکی دیگری منشعب شده و تا انتهای دره منسوب به ییلاق سیمین که به عرب خان معروف است, و به اعتباری نیز به (علی یار آقاجه) از سوی عشایر منطقه نامیده میشود.


مسیر صعود از داخل درُه و از کنار رودخانه بسوی جنوب آغاز میشود, و این رودخانه از شعب اصلی سد اکباتان محسوب می گردد. راه دیگری نیز که از شرق قله میتوان کلاه قاضی را صعود نمود, روستای ارزانفود است که متاسفانه جاده تخریبگر معدن سنگ تا دامنه شرقی قله کوه احداث شده, و از این مسیر با صرف زمان کمتر از یک ساعت میتوان به قله راه یافت.

قله کلاه قاضی به ارتفاع 3125 متر به شگل تندیسی تنومند استوار در بین سنگهای احاطه شده در اطرافش ایستاده.

 و در پی اعصار متمادی شاهد رخدادهای گوناگون تاریخی است. این منطقه دارای جریانهای شدید وزش تند بادهاست, و آثار منقش بجای مانده از روزگاران دراز بر سطح سنگها و صخره ها موید آن است. و به مصداق جان بخشی به اجسام , انگار این سنگها به مثابه اشباح و مخلوقاتی جاندار و ذیروح در کنار و اطراف فرمانده خود(یعنی چکاد و قله کوه) در گستره افق سرزمینهای دیار الوند به نگهبانی و پاسداری از حریم قله می پردازند, و در طی متجاوز از 12 سال گذشته در پیرامون اطراف قله کندو کاوهای متعددی صورت پذیرفته که علاوه بر تخریب و تغییر شگل ظاهری به لحاظ سست و شنی بودن آن باعث فرسایش و جابجایی و حرکت سنگهای و در نتیجه دگرگونی و تغییر شگل نابهنگام چکاد کوه می گردد. و لازم است ضمن پاسداری و ممانعت از گزند کاوشگران و جویندگان به اصطلاح گنج از سوی مسوولین ذیربط,آثار تخریب و گودبرداریهای متعدد با توجه به نرم بودن خاک و شن منطقه به آسانی قابل بازسازی و مرمت است.

و این مسئله با پیگیری گروهها و باشگاهها و هیئت کوهنوردی و تربیت بدنی و محیط زیست و میراث فرهنگی بسهولت قابل اصلاح است.

پی نوشت:در باره این پست اخیر, البته به استناد آمار موجود بازدیدکنندگان ارجمند که رقمی معتنابهی است. در هنگام تایپ واژه کلاه در تمامی متن به غلط و اشتباه گلاه درج گردیده بود. و حسن ظن و غمض عین بازدیدکنندگان محترم می رفت تا مطلب در بوته فراموشی فگنده شود,اما با وقوف و یاد آوری جناب آقای فواد رضاپور نویسنده وبلاگ وزین و ممتاز ماگما, تصحیح واژه انجام شد. و بنده از ایشان به مصداق آنکه دوست آینه دوست است.کمال تشکر و قدردانی را دارد.

در مورد ارتفاع قله کوه و نحوه ی صعود به آن به عرض می رساند.مرحوم شادروان فقید خلیل عبد نکویی در حدود سالهای 1359 بر روی تندیس چکاد کوه اقدام به رول کوبی نمود,و به روش مصنوعی و به وسیله پله رکاب قله صعود می شود. و ارتفاع آن 3125 متر است.

 

 

[ شنبه ۱۳٩٠/۸/۱٤ ] [ ۱:۱۳ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه