کوهستان

 

روز جمعه مورخه 8ر7/90 به اتفاق و همراهی تعدادی از دوستان ارجمند, که متاسفانه علیرغم اظهار تمایل و قول و قرار, چون هفتگان ماضی نتوانستیم در خدمت بعضی از آنها باشیم! و البته شایسته بود و می بایست. موکب همایونی آن سروران عزیز را  با گسیل فراشان و جان نثاران و فدویان, از مسکن و ماوای آن حضرات شریف, مبدا و آغاز مینهادیم. که قصورها شد و ما بندگان مقصر, مستوجب تحاشی و تنبیه.!!!!


شاید طرح اینکه اول تخم مرغ  به وجود آمد یا مرغ در اینجا بی ربط بنماید. اما بر همگان واضح و مبرهن استکه: در ابتدا کوه بود و کوهنوردی مرسوم و شایع گشت! و در پی رشد  آن وجود ملزومات و جانپناه و پناهگاه بعنوان یک نیاز و ضرورت جلوه گر شد.و اصولا  کوهنوردان بشگل خودجوش و مردمی و با اتکا به بضاعت مادی و معنوی خویش مبادرت به تهیه ساز و برگ و ابزار آلات فنی  و یا ساخت و ساز نمودند.

 و این مسئله در تمامی جهان و ایران در ابتدا بطور معمول و سیستماتک بصورت مشابه و یکنواخت متداول گردید.و سپس با رشد و توسعه و فرا گیری عمومی مبتنی بر دانش و تکنولژی و اقتصاد,و لزوم تاسیس گروهها و باشگاهها و در نهایت فدراسیونها با اعتلا و توسعه و پیشرفت, به رشد و ارتقاءکنونی نائل آمد. و کوهنوردی شهر و کشور عزیز ما  نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 و برای نخستین بار طی دو دوره کوهنوردان مشتاق و علاقمند شهر همدان با اتکا به استعداد و توان و بضاعت مالی خویش مبادرت به احداث پناهگاه در سالهای 1344 و 1358 در میدان میشان و کلاغ لانه نمودند. و این امر نه تنها موجب ترقی و سیر کمال روند کوهنوردی شد, بلکه موجب اتحاد و قوام ارکان و آحاد کوهنوردان گردید.

 و آثار و نتایج گرانقدر و ارزشمند آن سالها, در یادها و خاطره هاست. و در سالهای بعد و چند سال اخیر نیز شاهد تاسیس و احداث جانپناه و پناهگاههای متعددی در سطح استان بوده و هستیم .و بدین جهت دارای تجارب و ظرفیت های بس عمیق و شگرفی میباشیم.متاسفانه طی چند سال گذشته با نادیده انگاشتن پتانسیل های موجود, نسبت به اجرای اهداف فنی و فعالیتهای کوهنوردی, و تعمیر و مرمت و نگهداری بناها و ساخت پناهگاهها از سوی مراجع مختلف تصمیم گیری متعددی مواجه هستیم.

 که نه تنها باعث رفع کمبودها و نابسامانیها نشده بلکه بر مشگلات مزمن و غامض نیز افزوده, و موجب تشتت و از هم گسیختگی پیوندهای عاطفی کوهنوردان نیز گردیده.گوهنوردی به مانند زندگی ساری و جاری است.نه در ظرف زمان و مکان محصور و محدود است.با هیچ مقوله و رشته ورزشی قابل مقایسه و تعمیم نیست.

حال و مقال خویش را می طلبد؟ و مبتنی و مطابق با دانش و اصول فنی و طبیعی و اختصاصی خود باید سنجیده و قضاوت شود. پس مراعات اصول انکار ناپذیر آن, یک فرض واجب است. و در عهده انسانهای خرد مند کارشناس با فضیلت و پرهیزکار می باشد.

جز به خردمند مفرما عمل      گر  چه عمل کار خردمند نیست.

غرض از ذکر این مقدمه ملال آور, ساخت سریع پناهگاه کرکس یا کرکسین , و به اعتباری کرکز اسدآباد است.که ضمن تشکر از مسئولین و تبریک به هیئت و کوهنوردان شهرستان اسدآباد.مواردی را که در برنامه صعود و بازدید از محل انجام شد. و حضورا و از طریق تماس تلفنی مطرح و به عرض رساندم . و فعلا قابلیت باز بینی و تجدید نظر و اصلاح را دارد پیشنهاد می نماید.

1 در مورد جا نمایی محل پناهگاه . با اتمام مراحل پایانی ساخت...ضرورتی نیست .!سکوت!!

2-طرح و شگل بنا هشت ضلعی و مستحکم و استوار جلوه می نماید.و به احتمال قوی این طرز و نقشه از پناهگاه را در جای دیگر نمی توان دید.

3-مشگل اساسی عدم رعایت نکات ریز فنی. معبر ورودی و در ورودی بناهگاه است که رعایت نشده. اینکه این بنا در ارتفاع و در طبعت و کوهستان می باشد. و شرایط جوی ناشی از فصول,و پایش دما و ورود جریانهای شدید کولاک و طوفانهای منطقه بکلی نادیده تلقی شده و رعایت نگردیده است. که با اصلاح و تعبیه درگاهی و حال و راهرو خصوصی بانضمام دو در ورودی. در مقابل و خارج از بنا قابل ترمیم و اصلاح است.

4- تفکیک فضای داخلی پناهگاه به دو نیمه ناقص , بنا به ملاحظات کلیشه ای و معمول در قالب های شهری و متعارف.ناهمگون و نامناسب بوده و هست. و باعث شکست و کوچک نشان دان فضای داخلی بناهگاهست و در صورت دلایل موجه, دو فضای منفک و مجزا و مستقل,منطقی تر و شایسته می باشد. تا دیواری بصورت حایل و پرده!!!!!!!!

5-اختصاص دو دستشویی مجزا در صحن داخلی بنا ( عدم رعایت موازین بهداشتی و تهویه و ملاحظات اجتماعی- وشرم وحضور افراد مستقر در بناهگاه )بگونه ای,مسایل :شهری و خصوصی انگاشته و تلقی شده است.)

6- مواردی را که در پی اعتراض مسئووین هیئت وقت و جامعه طبیعت دوستان و کوهنوردان مبنی بر عدم رعایت موازین زیست محیطی نسبت به احداث غیر ضروری جاده چند کیلو متری برای ساخت پناهگاه کرکس اعلام شده بود.به تعهدات اخلاقی و حوزه مسئولیتی خویش نسبت به امحا معبر و جاده و بازسازی محیط زیست طبیعی منطقه و کاشت گیاهان بومی آن تحت نظارت کارشناسان منابع طبیعی و محیط زیست تا پایان مهر ماه سال جاری اقدام نمایند.

http://www.hamedanclimb.ir/index.php?pid=3&newsid=433

7-در مورد نصب برق گیر و مصون نمودن بناهگاه اقدام شود.

8-مسئولین محترم تربیت بدنی و هیئت محترم کوهنوردی شهرستان اسدآباد.بنا به تعهد و قول خود شایسته است با نظارت و کنترل نسبت به حسن اجرای تخریب و امحای جاده و بازسازی منطقه به شگل قبل و طبیعی آن اهتمام نمایند.

 

[ یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۱٠ ] [ ٢:٢٦ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه