کوهستان

نخستین فاتح هشت هزار متری در ایران  پنجشنبه بیست و چهارم شهریور 1390 13:37

 

هشت هزارمتریها سایتی است به آدرس http://www.8000ers.com/cms/  که البته این سایت اکثرا" مواقعی بروز می شودکه یک هشت هزارمتری صعود شود و اطلاعات مفیدی از باشگاه هشت هزارمتریها و سالهای صعود قلل هشت هزارمتری در آن وجود دارد.

 اما بخش جالبی که در این سایت وجود دارد سالنامه آن می باشد که شامل تاریخ تولد و فوت کوهنوردانی است که به قلل هشت هزارمتری صعود داشته اند و امروز خبر از سالگرد تولد محمد جعفر اسدی کوهنورد ایرانی داد. (۲۴ شهریور سال ۱۳۲۴)

Sep.15,1945

 Mohammad Jafar Asadi, Iranian climber, who ascended Manaslu in 1976

وی نخستین کوهنورد هشت هزارمتری ایران است که همراه با کاگی یاما در قالب تیم مشترک ایران و ژاپن قله ۸۱۶۳ متری مانسلو را در ۲۰ مهر سال ۱۳۵۵ صعود کرد. تیم ایران متشکل از هشت کوهنورد به سرپرستی تیمسارمحمد خاکبیز راهی این برنامه شده بود. اسدی کوهنورد همدانی دوره های کوهستانی ارتش را در سالهای ۵۱ و ۵۲ گذراند و به مدت سه ماه در دوره های کوهنوردی ارتش ایتالیا آموزش دیده بود. متاسفانه قادر به تهیه اطلاعات بیشتری ازاین کوهنورد نامی نشدیم. امیدواریم حداقل کوهنوردان همدانی اطلاعات بیشتری از این کوهنورد نام آشنا در اختیار قرار دهند. یادشان گرامی و امیدواریم هر جا هستند سلامت باشند و ما نیز تولد ایشان را صمیمانه تبریک می گوئیم.

منبع خبر: گروه کوهنوردی پرستو

http://parstooo.blogfa.com/

 

[ یکشنبه ۱۳٩٠/٦/٢٧ ] [ ۱:٠٥ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه