کوهستان

مسابقات سنگنوردی قهرمانی کشور بانوان از امروز برگزار شده و تیم منتخب استان همدان نیز دراین رقابتها حضور دارند. ضمن آرزوی موفقیت برای این عزیزان . موقعیت را با حضور و شرکت خانم نگار ورشوچی در این دوره از دیدارها مناسب و مغتنم دیدم.تا با بیامی بهترین شادکامیها و موفقیت ها را در تمامی عرصه های زندگی از حضرت احدیت برایشان آرزو کنم. 

با عرض تبریک به خانم نگار ورشوچی, و آقای وحید مرادی, و آرزوی سعادت و خوشبختی برای این دو  قهرمان سنگنوردی خوب کشورمان. بیوندتان مبارک.

 

سنگنورد معروف امریکائی ، متولد 1961 که شاخص ترین سنگنورد دهه 80 محسوب می شود و شاهکار به یاد ماندنی او صعود مسیر Nose در دیواره ال کپتان در دره یوسمیت است که تا یک دهه هیچ سنگنوردی قادر به انجام آن نبود. لین اهل دیترویت میشیگان است اما در جنوب کالیفرنیا بزرگ شده ، سنگنوردی را از 14 سالگی در سفری که با خواهر و نامزد او داشت آغاز کرد، در ابتدای دهه سال 80 عضو انجمن سنگنوردی شد که در نزدیک کمپ چهار دره یوسمیت مستقر بود ، در برنامه های متعدد تلویزیونی از جمله شوی تلویزیونی Survival of the Fittest شرکت می کرد ، در سال 1979 به عنوان اولین زنی شناخته شد که مسیری به درجه 5.12+/5.13 را در  کلرادو  بنام Ophir Broke صعود کرد.

 

تصویر لین هیل و نگار ورشوچی در مسابقات سنگنوردی آرکو ایتالیا سال ۲۰۱۱ که از آن به عنوان تصویری ویژه یاد شد.

بی نوشت: از حسن توجه و تذکر خواهر عریز و ارجمندم بسیار سباسگزارم.تصحیح گردید.


در سال 1984 مسیر شکاف زرد را در بستر صخره ای رشته کوه گانکز بصورت آنسایت با درجه 5.12R/X صعود کرد. از سال 1986 تا 1992 شاخص ترین سنگنورد سبک اسپورت محسوب می شد و بیش از 30 عنوان قهرمانی را کسب کرد که پنج عنوان آن قهرمانی در مسابقات Arco Rock Master بود. در سال 1991 نقطه عطف دیگری را در دنیای سنگنوردی رقم زد وعنوان اولین زنی را بدست آورد که مسیری به درجه 5.14 را بصورت redpoint در مسابقات Masse Critique در Cimai فرانسه صعود کرد( در صعودهای اسپرت این واژه به مفهوم صعود سرطناب با نصب کارگاه و حمایت است وبرخلاف صعود سولو که بدون ابزار  و حمایت انجام می شود سنگنورد قادر به تست مسیر و استراحت است) .

بعد از پایان دوره حرفه ای وقهرمانی در مسابقات  سنگنوردی  ، دوباره به سوی سنگنوردی سنتی روی آورد. درسال 1993 با همطناب خود بروک سندال اولین فرد دردنیای سنگنوردی (چه زنان و چه مردان) شناخته شد که مسیر معروف Nose  ال کپیتان  در دره یوسمیت را صعود کرد، در سال 1994 نیز همین مسیر را در عرض 24 ساعت صعود کرد. درجه این مسیر 5.13b است. شاهکار هر دو این برنامه ها تا 10 سال توسط هیچ سنگنوردی قابل تکرار نبود و برای همیشه در تاریخ سنگنوردی جهان یادآور نام اوست. جالب است که بدانید اسکات بورک در سال 1998 بعد از 261 روز تلاش موفق به صعود از این مسیر شد اما در اکتبر سال 2005 تیم های Caldwell و Rodden تلاشی برروی آن انجام دادند و درنهایت تیم Caldwill در عرض 12 ساعت آنرا صعود کرد. در سال 1988 با همطناب خود راس رافا ازدواج کرد و مراسم ازدواج آنها توأم با سنگنوردی برروی دیواره بود اما این ازدواج تا سال 1991 بیشتر دوام نداشت ، در آوریل سال 2003 پسرش اوون بدنیا آمد که حاصل دوستی او با همنوردش چف براد لینچ بود و در حال حاضر نیزیکی از سرمایه داران کمپانی پاتاگونیا است که تجهیزات و لوازم سنگنوردی و کوهنوردی تولید و پخش می کند.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Lynn_Hill

بر گرفته از سایت گل کوه

http://mountainflower.blogfa.com/

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٢٦ ] [ ۸:٥۱ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه