کوهستان
 

کوهنوردی پیش از اینکه فعالیتی جسمی باشد، ورزشی روحی است.
 
سنندج - 'کوهنوردی پیش از اینکه ورزشی جسمی باشد ورزشی روحی است' این جمله ای بود که روز گذشته حمید دهقان فاتح اورست در همایش کانون کوهنوردان کردستان حین گزارش صعود خود به قله اورست بارها بر روی آن تاکید کرد.
 
به گزارش خبرنگار ایرنا حمید دهقان انگیزه، شرایط روحی و روانی و وجود انرژی مثبت در خود را عامل صعود موفقیت آمیز خود دانست.
وی با اشاره اینکه روز صعود به اورست عکسهایی از کودکان سرطانی مرکز حمایت و عکسی از محمد اوراز را در کوله پشتی خود به همراه داشت این دو امانت را انرژی مثبتی دانست که با وجود شرایط سخت موجود او را به قله رساندند.
پی نوشت: مطالب افزونتر در این زمینه را  در تارنگار جناب آقای عباس محمدی دیده بان کوهستان و جناب آقای رامیار کاردار تارنگار کوهستان ملاحظه فرمائید

وی به خراب بودن ماسک خود در این صعود اشاره کرد و گفت: زمانی که در یکی از کمپ ها کاملا تخلیه انرژی شده بودم و از گروه عقب افتاده بودم هدفم به شکلی غیرمنتظره به من انرژی داد که به خود را به گروه برسانم و یکی از اولین افرادی باشم که به قله صعود کنم.
دهقان به رسالت خود به عنوان یک ایرانی اشاره کرد و گفت: با یاد کردن از اوراز و کودکان سرطانی خواستم بخشی از این وظیفه و دین خود را ادا کنم.
وی کوه را محل مقدسی دانست که اولیا و پیامبران در آن حضور داشته اند و افزود: کوه پناهگاه آزادی خواهان و مامن عشاق بوده است.
وی با اشاره به هزینه هنگفت مبارزه با اعتیاد و درمان بیماری ها گفت: با سرمایه گذاری بر روی گسترش ورزش کوهنوردی و به وسیله تاثیرات روحی و جسمی آن می توان در بسیاری از هزینه هایی که برای رفع این مشکلات می شود صرفه جویی کرد.
وی افزود: کوهنوردی با افزایش روحیه فرد و دادن قدرت اراده بالا به وی نه تنها می تواند موفقیت های علمی و تحصیلی جوانان را افزایش دهد بلکه راهی برای جلوگیری از افتادن آنها در دام انواع رذیلات اخلاقی و اعتیاد است.
زمانی که حمید دهقان صحبت می کرد و فیلم صعود وی پخش شد بسیاری از حاضرین با دقت به آن توجه می کردند ، کسی از جای خود تکان نمی خورد ، رفت و آمدها قطع شده بود و اشک از صورت برخی از آنها جاری شد بویژه وقتی که عکسهای کودکان سرطانی در دستان حمید دهقان برفراز قله اورست را دیدند.
یکی دیگر از لحظاتی که در این همایش جلب توجه می کرد زمانی بود که پدر پیر حمید دهقان که به سختی توانسته بود در این همایش حضور پیدا کند از سالن خارج می شد ، وی به هر ردیف از صندلی ها که می رسید حاضرین از جای خود بلند می شدند و به وی ادای احترام می کردند.
570/533/508

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30555718
[ شنبه ۱۳٩٠/٦/۱٩ ] [ ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه