کوهستان

اگر چه دوچرخه سواری ورزشی مفرح و دلنشینی استکه سن و جنس نمی شناسد,اما متاسفانه فرهنگ اجتماعی و سیاستگزاری های عمومی کشور جنبه تشویق و ترغیب همگان را دراین باره ندارد, و در شرایطی که قیمتهای حاملهای انرژی از سوی دولت افرایش یافت,بهترین موقعیت و مناسبترین  زمان برای هدایت آحاد مردم و جلب توجه آنها به استفاده از دوچرخه و تشویق عمومی بدان سمت و سو بود. لیکن چون رویه معمول اجتماعی ما در هر برهه از زمان افراط و تفریط است, و تمامی پارامترها و متغییرها را بطور کامل در هیچ فرایندی ملحوظ نمی داریم, در نتیجه حتی از طرحهای سودمند و مفید بطور کامل و جامع از آثار آن بهرمند نمی شویم.

 


در حالیکه شرایط زندگی ماشینی و تغذیه مردم,به سمت و سوی کم تحرکی و استفاده از غذاهای آماده و فست فوتهاست,سلامتی انسانها از لحاظ بهداشت عمومی و تندرستی با مخاطرات فزاینده ای مواجه است.پس بر مسئوولین فرض است همه مسائل را همه جانبه و با هم ببینند و مد نظر قرار دهند.هر چند گرانی و رشد قیمت بنزین, مطلوب ذهن انسان راحت طلب و یا به رغمی افراد نیازمند امروزی به لحاظ آمد و شد  معمول روزانه نیست.لیکن الودگی هوا و رشد انواع بیماریهای مهلک ناشی از سوختهای فسیلی, همه ما را ناگزیر به تجدید نظر در روند زندگی و نحوه استفاده از امکانات رفاهی مدرنیته امروزی می نماید.

اگر این نقش و گرایش تبدیل به فرهنگ و نهادینه نشود در طولانی مدت نه تنها موجب هیچگونه تغییر در ساختار نخواهد شد, بلکه به پیچیدگی و حاد شدن اوضاع می آنجامد.پس لازم است هم زمان با افزایش قیمت حاملهای انرژی, شاهد در تغییر الگوی مصرف و در نهایت منجر به صرفه جویی عمومی گردد. و این موضوع تحقق نخواهد یافت مگر به تغییر نگرش فرهنگی و جایگزینی وسایط نقلیه موتوری با وسایل تبدیلی ساده و جایگزین,بدون کمترین آلودگی در طبیعت و محیط زیست,مانند دوچرخه و موتور سیگلت های برقی کم مصرف و بدون سرو صدا.

اما باز هم متاسفانه در پی اجرای هر طرحی تمامی جوانب و عوامل دخیل در آنها را بطور سیستماتیک مورد بررسی و مد نظر قرار نمی دهیم,و به ماننددیگر طرحهای غیر اصولی و کارشناسی نشده و خوش خیالانه ای, چون طرح کاد,خیلی دیر و گند به نتیجه دلخواه میرسیم.

 

[ پنجشنبه ۱۳٩٠/٦/۱٧ ] [ ۳:٢٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه