کوهستان

خشک شدن چشمه های طاق بستان

ایرنا - کرمانشاه - چشمه های چند هزار ساله اثر تاریخی طاق بستان در پی اتفاقی بی سابقه بدون علائمی از افت فشار ، یکباره خشکیدند. طاق بستان مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه واقع شده است.*1*11*
عکس: بهمن زارعی
تاریخ خبر: 13:45 20/04/1394
منبع خبر: http://www.irna.ir/fa/Photo/2900231/

ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳٩٤/٤/٢٠ ] [ ۱:٤٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

دلم گرفته، ای دوست!...
سیمین بهبهانی


دلم گرفته ای دوست! هوای گریه با من
گر از قفس گریزم، کجا روم، کجا من؟
کجا روم؟ که راهی به گلشنی ندانم
که دیده برگشودم به کنج تنگنا، من
نه بسته‌ام به کس دل، نه بسته دل به من کس
چو تخته پاره بر موج، رها، رها، رها، من
ز من هر آن‌که او دور، چو دل به سینه نزدیک
به من هر آن‌که نزدیک، ازو جدا، جدا، من!
نه چشم دل به سویی، نه باده در سبویی
که تر کنم گلویی به یاد آشنا، من
ز بودنم چه افزود؟ نبودنم چه کاهد؟
که گویدم به پاسخ که زنده‌ام چرا من؟
ستاره‌ها نهفتم در آسمان ابری -
دلم گرفته ای دوست! هوای گریه با من...

تقدیم به دوستان همنورد پاک و با صفای بهبهانی  کوهیاران بزرگوار حمید فرحبخش و حامد صالحی ,که بهانه ای کوهها مایه وصل و اتصال و دوستی با آنهاست.

 

[ شنبه ۱۳٩٤/٤/٢٠ ] [ ۱:۳٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

گزارش تصویری از برنامه صعود به یال کبود شهرستان نهاوند به همراهی تیم کارگران شهرستان همدان ,در مورخه هشتم خردادماه 94 به مناسبت گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر از دست اجانب بعثی.

در طی فصل بهار امسال در چندین برنامه مشترک با تیم کارگران شهرستان که از سوی دوست عزیز گرانقدر کوهیار احمد صابریون اعلان و دعوت شده بودیم با کمال میل و افتخار شرکت و حضور داشتیم که خاطرات خوشی از آن برنامه ها بیاد داریم.

تیم کوهنوردی کارگران همدان مرکب از افرادی از اقشار مختلف کارگران شریف و زحمتکش است.که بدون کمترین حاشیه با یگانگی و اتحاد و مودت برنامه های خوب و منسجمی را با کمترین امکانات و پشتیبانی های معمول به منصه ای ظهور رسانیده  است . وجا دارد از سوی مسئوولین ذیربط بیشتر و بهتر به تیم کوهنوردی کارگران که از قابلیت ها و شایستگیهای ویژه ای برخوردار است توجه گردد.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳٩٤/٤/۱٥ ] [ ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
علی آن شیر خدا شاه عرب
الفتی داشته با این دل شب
شب ز اسرار علی آگاه است
دل شب محرم سرالله است
شب شنفته است مناجات علی
جوشش چشمه ی عشق ازلی
دردمندی که چو لب بگشاید
در و دیوار به زنهار آید

ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳٩٤/٤/۱٥ ] [ ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
جشن تیرگان و کارزار گل  
 

عباس محمدی- خبرآنلاین 

سیزدهم تیر ماه، روز جشن تیرگان است؛ جشنی کهن با مضمونی غنی از اسطوره‌های مربوط به آب، کوهستان، و میهن‌دوستی که جان‌مایه‌ی برجسته‌ اش نبرد تشتر نماد درخشندگی و آبادانی با اپوش نماد تیرگی و خشکسالی است.  در سال 1383 انجمن کوه‌نوردان ایران با همراهی شماری از انجمن‌ها و شخصیت‌های دیگر، این روز را روز ملی دماوند نامید که اکنون صورتی کم و بیش رسمی یافته چنان‌که در سراسر کشور، به‌ویژه در میان کوه‌نوردان، این روز به‌خوبی شناخته شده و به مناسبت آن برنامه‌های پرشماری برگزار می‌شود. البته امسال، به خاطر مصادف شدن این روز با روزهای ماه رمضان، جشن بزرگ روز ملی دماوند که در شهر رینه (در پای دماوند) با مدیریت اصلی انجمن دوستداران دماوندکوه برگزار می‌شود، به جمعه دوم مرداد موکول شده است. 

در تشتریشت (بخشی از کتاب اوستا) وصف ستاره‌ی تشتر چنین است: «ستاره‌ی شکوهمند و درخشان، افشاننده‌ی پرتوهای سپید و درخشان، درمانگر بلندبالای تیز پرواز، بخشنده‌ی خانه‌ی آرام و خانه خوش، افشاننده‌ی فروغ بی‌آلایش، در بردارنده‌ی تخمه‌ی آب‌ها».

منبع خبر : دیده بان کوهستان: جشن تیرگان و کارزار گل

[ دوشنبه ۱۳٩٤/٤/۱٥ ] [ ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ ] [ فروود ]

در مراسم خاکسپاری زنده یاد نجائی جای بسیاری از دوستان و پیشکسوتان و مسئولینی که از قِبل این پیشکسوتان همواره بهره مند بوده و شعار احترام سر داده اند خالی بود که البته انتظار حضورآنان در چنین مناسبت هایی که در فرهنگ ما از جایگاه خاص خود بر خوردار است انتظار بالائی نیست .

و البته نباید از تصمیمات انفجاری برخی از همین مسئولین متولی!!! که با تصمیمات ناسنجیده و خلق الساعه  خود باعث بروز اختلاف در میان جامعه کوهنوردی و پیشکسوتان گردیدند نیز اغماض کرد که جای تامل دارد.

در خصوص زنده یاد نجایی در وبلاگ کوهستان بیشتر بخوانید.

برگرفته از وبلاگ وزین  دیار الوند ؛ نویسنده :علی بیات


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳٩٤/٤/۱٠ ] [ ٧:٢۸ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

 همه سر بسرمرگ را زاده ایم.

فرصت شمار صحبت کز این دو راهه منزل   چون بگذریم دیگر نتوان بهم رسیدن.

بزرگترین سرمایه حیات انسانها , عمر و فرصت زندگی است که خداوند به ما ارزانی داشته. تا با لحظه لحظه آن چه کنیم؟ دو هفته پیش بود که به هنگام دوچرخه سواری بسوی میدان عباس آباد استاد یوسف نجایی را برای چند لحظه گوتاه دیدم و عرض ادب و احوال پرسی متعارف با ایشان را داشتم و آن مرد صبور کم حرف محجوب با لطف و صفای همیشگی اصرار داشتند که بنده بروم و به دیگر دوست همراهم که جلوتر از من رکاب میزد برسم. و علیرغم میل باطنی از ایشان جدا شدم.


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/٩ ] [ ۸:٥٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

جهان و هر چه در اوست با انسانها معنا و مفهوم پیدا می کند.و کوه و کوهستان نیز از این تعبیر مستثنی نیست.جهان خالی از انسانهای خوب و ارزشمند را چگونه می توان تصور کرد!؟ جز سیاه چاله ای مخوفِ تاریگ.حضرت حق کیتی را خلق کرد. وآفرینش انسان به مثابه دیدن خود بود.و معرفی ذات ربوبی خویش بر کائنات.و انسان را مختص و خاص خود آفرید.غفلت و نسیان ؛ ما را از مرتبه ای  خویش دور داشته و ارزشهای والای خود را نمی دانیم.رفتارهای خوب و کردارهای پسندیده را در محضر اساتید نیک سیرت الهی آموخته ایم. و درک محضر آنها پالایش روح و روان و اندیشه است. توفیق و سعادتی اگر فراهم گردد و از برکات نفس آن بزرگان بهرمند گردیم بسیار مغتنم است.


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳٩٤/٤/٦ ] [ ٦:٤٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

یکی نغز بازی کند روزگار   که بنشاندت پیش آموزگار

ناسپاسی و قدر ناشناسی موجب زائل شدن نعمت های الهی میشود و همانا شاکر بودن بر نعمات! درست استفاده کردن و بهره بردن از آنهاست نه ضایع و تباه کردن آنها.

هر که از روزگار؛ فعل و انفعالات , و وقایع تجربه نیاموزد.و مسایل را دو باره تجربه نماید.آیا می توان گفت فاقد ذهن تاریخی است.؟ تسلسل ماجراهای اجتماعی و طبیعی از یک منظر و نگاه , از یک آراستگی ذاتی تبعیت و پیروی می کند. و هر که این قواعد را در تصمیمات خود از نظر دور داشته باشد ؛قطعا و یقینا در برهه های از زمان گرفتار نتایج کردار خود خواهد شد.

یکی بر سر شاخ و بن می برید.     خداوند  بستان  نگه  کرد و دید

بگفتا  که  این مرد  بد  می کند    نه با من که با نفس خود می کند

هشدار افراد صالح و نکو خواه که جز نیتی خالص مبنی بر اصلاح امور, که منافع همگان را تامین می کند ندارند! نباید به تحذیر آنان وقعی نهاد ؟ ! 


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/٢ ] [ ٥:۱٦ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
با دعوت و فراخوان هیئت کوهنوردی شهرستان ملایر در مورخه17 و 18 اردیبهشت 94 همایش کوهنوردی با شگوهی با حضور اقشار مختلف کوهنوردی از مجموعه باشگاهها و گروههای کوهنوردان استان همدان و شهرستانهای اراک و بروجرد و روسای هیئت های کوهنوردی استان و شهرستانهای به طرز جالبی در شهرستان ملایر انجام گردید.


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/٢ ] [ ۳:٥٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

برنامه صعود به نخود چال به همراهی تیم کارگران شهرستان همدان در مورخ 25 اردیبهشت 94


در طی  هفته های گذشته در اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری با دعوت و هماهنگی دوست عزیز و کوهیار بزرگوار خوش اخلاق با صفا استاد احمد صابریون چندین برنامه مشترک را در معیت تیم خوب کوهنوردی کارگران شهرستان همدان باتفاق دوستان همراه شرکت و برگزار نمودیم. در برنامه نخود چال مربی بزرگوار عباس دانشگر مقدم هدایت و راهنمایی تیم را بر عهده داشتند.صعود در یک هوای آرام بسیار گرم آغاز شد و همه اعضای تیم بر فراز قله ایستادند.جوی بسیار صمیمی و آگنده به عواطف و مهرورزی و یگانگی در بین همنوردان کارگر در لحظه لحظات برنامه صعود حاکم و حکم فرماست و از این رو با کمال میل و رغبت و افتخار می توان در برنامه های آنها شرکت جست.از خداوند سربلندی و موفقیت روزافزون آن عزیزان را خواهانم.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳٩٤/٤/۱ ] [ ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه