کوهستان

باشگاه کوهنوردی سامان برگزار می کند :

گردهمایی دیواره نوردان همدانی در روز دوشنبه ۸ دی ماه در سالن همایش های شهید آوینی به همت باشگاه سامان برگزار می گردد .

همچنین در این مراسم گزارشی از گشایش مسیر همدانی ها در دیواره علم کوه توسط بزرگان و پیشکسوتان دیواره نوردی استان همدان در دهه ۶۰ و ترمیم مسیر مذکور توسط باشگاه سامان در سال ۱۳۹۳ ارائه می گردد.

 به نقل از سایت باشگاه کوهنوردی سامان همدان : گردهمایی دیواره نوردان همدانی به همت باشگاه کوهنوردی سامان

[ دوشنبه ۱۳٩۳/۱٠/۱ ] [ ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ ] [ فروود ]

گزارش تصویری صعود به کلاغ لانه آدینه 14 آذرماه 93


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳٩۳/٩/٢٩ ] [ ٦:۱٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

آنچنان کز فقر می ترسند خلق        زیر  آب شور رفته  تا  به حلق

گر بترسندی از آن فقر آفرین        گنجهاشان کشف گشتی در زمین

 

بارش باران از شب گذشته ؛ خشگی و ناپاکی و  آلودگی را از هوای شهر زدوده و تنفس در این هوای مرطوب و لطیف چه مهنا و فرحبخش است.از دقایقی پیشتر نیز بارش باران به برف تبدیل شده و در اخرین روزهای آذر ماه که یاد آور سپیدی و سرماهای شدید  که پدید آورندۀ  بهارانی فرخنده ؛ در سالهای دور بود را هم اینک تداعی می بخشد.و در این لحظات که باراش باران رحمت الهی ادامه دارد. با تضرع و نیاش بدرگاه حضرت احدیت که فیض و رحمت واسعۀ او عام و فرا گیر است ؛ مسئلت داریم که اهریمن تباهی و خشگسالی  و گرانی و غرور و نادانی را از این سرزمین بدور دارد. و دلها را به نور معرفت الهی خویش روشن سازد, و ما را از خود خواهی و غفلت و بیم و تردید رها گرداند. و از تاریگیها به شاهراه امن و سلامت رهنمون سازد..

 

ذهن خیال پرداز از خاطرات تلخ و شیرین چه عبرتهای آموزنده ای از گذشته بیاد دارد! دوازدهم اسفند سال 1390 روز پر بارش و خاطره انگیزی  در صعود به الوند به همراه دوستان همنورد بود و فرصت  را مغتنم  دیدم. تعدادی از عکسهای آن روز را تقدیمتان کنم .شاد و تندرست باشید.

 


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۳/٩/٢٥ ] [ ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ ] [ فروود ]

همدان  شهر و زادگاه ما ؛ شهری که در پای کوهستان الوند دیر زیسته و تاریخ زرین این سر زمین از سطر سطر حوادث و فراز و فرودهای جبر تاریخی بر سنگهای الوند سایه انداخته و ثبت گردیده است.اکباتان شهری کوهستانی با مردمانی بی نیاز و با عزت نفسی ویژه ؛ و با وقاری بسیار؛ که به طرزی خاص در نزد همگان بعضا به غلط به غرور، تعبیر و تشبیه می گردد !ویژگیهای فرهنگی و دسترس بودن مسیرهای کوهستان موجب گردیده ؛ در حوزه کوهنوردی از دیرباز در این شهر ضمن افزایش اقبال عمومی رشد کیفی و فنی چشمگیری را در همۀ بخشها داشته باشد, و کوهنوردی این سامان در عرصه کشوری توسعه و اعتلا یابد.و بزرگان بی بدیلی را ؛ چون : زنده یاد شادروان محمود اجل استاد مسلم  کوهنوردی و اخلاق و زنده یاد ابریشمی و زنده یاد استاد فریدون اسماعیل زاده و نخستین بزرگ هیمالیانورد کوهنوردی ایران استاد تیمسار محمد جعفر اسدی و زنده یاد حسین طالبی مقدم را به کوهنوردی ایران عرضه داشته است.گر چه ادای مطلب در این مختصر نمی گنجد. و اسامی دیگر بزرگان ذکر نشد! اما در بخش بانوان نیز شهر هکمتانه در دامان پر مهر الوند اهورایی کوه بانوی هیمالیانورد رضوان سلماسی را پرورش داده است.که بر باشگاهها و گروهها و مسئوولین هیئت کوهنوردی فرض است که بطور شایسته از تجارب فنی و علمی ایشان در جهت رشد و اعتلای کوهنوردی بخش بانوان بهره جویند.

و مسئولین محترم و متولیان ارجمند نسبت به آموزشهای عمومی بانوان که طی سالهای اخیر حضور پر رنگ تری در کوهستان دارند توجه جدی تری صورت پذیرد.

[ سه‌شنبه ۱۳٩۳/٩/۱۸ ] [ ٦:٢٩ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

بارش نسبتا خوب روز گذشته کوهستان الوند را سپید پوش کرد.در زمستان کوه و کوهنوردی حال و هوای خاص خود را دارد.دوستان همنورد به تناسب وقت و تمایل خود دامنه فعالیت متفاوتی دارند.و انتظار اینکه همه یکسان برنامه ای را ادامه دهند دور از ذهن است.پس بهتر این استکه یا با دل دوستان باشیم و نظرات جمع را بپذیریم و تحمل کنیم.و یا اینکه به تنهایی و با همنوردان محدودتری که نظرات مشترک و خواسته ای نزدیگتر بهم دارند هم گام و همراه گردیم.تا در طول روز نهایت بهرمندی از وقت را داشته باشیم.  


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳٩۳/٩/۸ ] [ ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ] [ فروود ]

گزارش تصویری صعود به کرکسین در آدینه 30 آبان ماه 93


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۳/٩/٤ ] [ ٦:٥٤ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

حیات تمامی موجودات زنده در سیاره زمین بستگی تام به عوامل بیولوژیکی دارد.بشر از آغاز پای نهادن بر زمین با دخل و تصرف به منابع حیاتی موجب دگرگونی طبیعت گردیده.اما این روند با شروع رنسانس و سپس با ورود به قرن بیستم و توسعۀ همه جانبه صنعت و رشد شهر نشینی آهنگ سریع تری بخود گرفت.بروز پدیده خشگسالی در طی سالهای گذشته زنگهای خطر را بصدا در آورده.اما هنوز ذهنیت اجتماعی ابعاد مخاطره آمیز این بحران را درک نکرده است.

سود جویی لحظه ای و کسب منافع آنی انسان عجول این عصر را  در تبادل  و مواجهه با طبیعت از رفتار اصولی و خردمندانه بدور داشته است.در پی کسب اندک سود مادی بنیان های حیاتی را مورد تهدید و تخریب قرار می دهیم.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳٩۳/٩/۳ ] [ ٦:٤٢ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه