کوهستان

دکتر «غلامعلی بسکی» پدر طبیعت و محیط زیست ایران به علت سکته مغزی در بیمارستان بستری شد.

دبیر «بنیاد دکتر بسکی» با اعلام این مطلب گفت: وی هفته گذشته در جریان سفر به زادگاهش سبزوار دچار سکته خفیف مغزی و به بیمارستان منتقل شد.

«بابک توتونچیان» افزود: دکتر «بسکی» هم اینک در بیمارستان شخصی خود در شهرستان «گنبد کاووس» بستری است و تحت درمان و مراقبت های پزشکی است.

دکتر «بسکی» در چند دهه اخیر فعالیت های گسترده ای را در بحث حفاظت از طبیعت و محیط زیست انجام داده و اقدام اخیر وی در این زمینه تشکیل بنیاد جهانی دکتر بسکی با عنوان مکتب حرمت حیات است که با هدف ایجاد تشکلی از طبیعت دوستان و طرفداران محیط زیست فعال شده است.

وی همچنین بسیاری از اموال خود را صرف امور خیریه کرده است که از جمله آنها تاسیس بیمارستان و زایشگاه دکتر «بسکی»، تاسیس مدرسه تیزهوشان و نیز خانه ریاضی استان گلستان و سرای گاندی (تیزهوشان فقیر در روستاها)، وقف شش منزل مسکونی در مشهد است.                                                                منبع: مهر

به نقل از سایت وزین کوه نوشت

[ یکشنبه ۱۳٩٢/٧/٢۸ ] [ ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ] [ فروود ]

آقای سهیل جمالی از دوستان و همنوران خونگرم و خوب و صمیمی اسدآبادی است که در شهریور ماه امسال به اتفاق سه تن دیگر از همنوردان ارجمند موفق به صعود قله کازبک در گرجستان شدند. این پیروزی را بدیشان تبریک عرض می کنیم.

 

 


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳٩٢/٧/٢٠ ] [ ٦:٢۳ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

آدرس و تلفن جدید آپامهر

 

از راست : سعید و علیرضا امزاجردیان

 آدرس جدید: خیابان ولی عصر _ پایین تر از میدان منیریه _ جنب بانک کشاورزی _ پاساژ دادرس _ طبقه هم کف پلاک 10

فروشگاه "علم کوه" مرکز پخش محصولات آپامهر

تلفن :   55386705


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۳٩٢/٧/۱۸ ] [ ۳:٠٩ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

خون خوری گر طلب روزی ننهاده کنی

اهل دنیا , جویانِ سه رتبت اند ؛ : و بدان نرسند, مگر به چهار خصلت , اما آن سه , که طالبند؟ فراخی معیشت , و رفعت منزلت, و رسیدن به ثواب آخرت ,و آن چهار که مطلوب است بدین اغراض و بجز آن نتوانند رسید کسب مال است از وجهی پسندیده و حس قیام در نگاهداشت آن و انفاق در آنچه به صلاح معیشت و رضای اهل و توشۀ آخرت پیوندد  و صیانت نفس از حوادث آفات آنقدر که در امکان آید. و هر که از این  چهار خصلت یکی را مهمل گذارد روزگار, حجاب مناقشت پیش مرادهای روزگار او بدارد. برای آنکه هر که از کسب و حرفت اعراض نماید نه اسباب معیشت خویش تواند ساخت و نه دیگران را در تعهد تواند داشت.

 متن ارزشمند فوق از کلیله و دمنه است.

 کسب روزی و تلاش از پی آن ؛ امری ستوده و ارزشمند است.تا بدین وسیله مایه گذران زندگی فراهم آید, و چه نکوتر که به رفاه و آسایش و فراخی معیشت بینجامد؛ تا به موجب آن شان انسانی پرورش یافته و منزلت اجتماعی او ارتقا یابد. و در نهایت به مینوی سرمدی نایل آید.اما در این روزگاران چه باید گفت؛ جویای شغل و حرفه به کامیابی خواهد رسید.آیا دسترنج فرد شاغل تکافوی مخارج زندگیش را میکند. در سیستم کار, بهره کشی؟ و یا توازن عادلانه ! برقرار است. پرداخت دستمزد و حقوق مبنای درستی دارد ؟ و تکافوی گذران معیشت افراد را دارد؟ آیا حرص و آز سیری ناپذیر انسانهای مرفه؟ از برتری  کمی افراد بی چیز می کاهد؟ و منحنی  صعودی شاخص آنها را بسوی معدل منتهی می سازد؟انسانهای محنت زده و اسیر در چنبره استیلاگران فئودال و ارباب در ازمنه گذشته,به چشم خویش اسارت و بردگی محتوم خویش را می نگریستند و می دانستند .اما اکنون در دوران پست مدرنیته, در روابط اجتماعی به ظاهر همه چیز لوکس و رنگارنگ و زیباست .حتی زنجیرهای بهره کشی و برده داری و انقیاد, در مجامع کنونی, نامرعی  و غیر محسوس است. و فرد ناگزیر در این چرخۀ تسلسل فرو غلتیتده و محکوم است. و از خویش قدرت دفاع و مقابله ندارد

شنیدن بروز تخلفات مکرر در صحنه برگزاری کلاسهای کار آموزی در سطح کشور بسی ناخوشایند و ناامید کننده است. دمهای سردی که مبتنی بر اخلاق و معنویت  و فرهنگ نبوده ,کلاسهایی که تخلف و خطا در آنها مشاهده میشود.دوره هایی که کنترل و نظارتی تام و مستقیم بر آنها اعمال نشده.و ضوابط مراعات نگردیده است. و احتمالا قصد و نیت برگزار کنندگان صرفا کسب درآمد سرشار سهل و آسان و بی دغدغه است ,که وجدانهای بخواب رفته را مجال تلنگری نیست!و خروجی و ماحصل آموزشی این نوع کلاسها خود چه تواند باشد؟ جز به افزودن رقابتهای کاذب و بی محتوا و احتمال بروز خطرات و حوادث ناگوار که هر روزه شاهد آنها هستیم.   

 

 

[ پنجشنبه ۱۳٩٢/٧/۱۸ ] [ ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

روزی به گرم گاهان رفتن پیاده ای          ابلیس پیش آمد موسی کلیم را

مانند زاهدی که رود سوی صومعه         بر سر سجاده کرده مرقع گلیم را

گفتش نصیحتی که ز اغیار بوالفضول       ای از بزرگ یافته ملک جحیم را

تو خازن بهشت بدی و امین ملک       گشتی چرا تو در خور خلد نعیم را

با آدم صفی تو چه دیدی مخالفت            کردی تباه یکسره عهد قدیم را

دادش جواب شافی کای موسی کلیم        بشنو زمن بگویم بهر کریم  را

کردم هر آنچه خواست نکردم هر آنچه گفت  اندازه کس نداند علم علیم را

اراده باریتعالی در آفرینش جمعی را معصوم و عده ای را محفوظ و گروهی را محبوس قرار داده است.

و جز رضا به مشیت و خواست حضرت حق از ما چه خواهد بودن.چون میل دوست درحال, بر گرفتاری و پایبندی بنده در حبس کسب معیشت  خواست و لطف اوست.

که وای برما اگر از رانده شدگان مبغوض باشیم.

 

[ چهارشنبه ۱۳٩٢/٧/۱٠ ] [ ۸:٢٢ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

دماوند در نگاه حماسی و اساطیری نماد پایداری و استواری است, و بندگاه ضحاک اهرمنی, و آرش بر بلندای دماوند با پرتاب تیری حدود مرزهای ایران زمین را ثبت و تمایت ارضیِ کشور را با فدای جان شیرین خویش تضمین و حفظ نمود.

خاطره صعود دماوند شیرین و ماندگار است.به ویژه در کنار همنوردی همراه و هم نفس همگام و همدم  که در تمامی طول زندگی مشترک فراز و نشیب روزگار  را با هم به یگانگی و مودت سپری نمودن و در کوهستان یار و همراه بودن.کوهیار آقای رضا فرحی در طی چند سال گذشته قلل مختلفی چون علم کوه و سبلان را به اتفاق همسر محترمشان صعود نموده.همچنین در شهریورماه سال جاری در قالب تیمی مرکب از همسر محترمشان بانو فرحی و خانم الیاسی  موفق گردیدند دماوند کوه را از مسیر جنوبی صعود نمایند. و این افتخاری است بس بزرگ  که  این همسر ان همدل و همگام و همراه  در برابر مشگلات زندگی  و صعود از چکاد کوهها چه مودت و همراهی  و هم نوایی بی شائبه و بی نظیری را ترسیم نموده اند.    


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳٩٢/٧/٦ ] [ ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

«عظیم قیچی ساز» هیمالیانورد توانمند کشورمان موفق شد صبح امروز پنج‌شنبه ۴ مهر ماه ۹۲، قله ۸۲۰۱متری «چوآیو» را صعود کند.

«عظیم قیچی ساز» ساعت ۱۲:۳۰ شب گذشته از کمپ ۲ به ارتفاع ۷۱۰۰ متری به سوی قله «چوآیو» حرکت می‌کند و موفق می‌شود بدون بهره‌گیری از کپسول اکسیژن مصنوعی، ساعت ۸صبح به وقت محلی (۵:۴۵ صبح به وقت ایران) بر فراز این قله ۸۲۰۱ متری بایستد. بنا بر تماس برقرار شده با وی؛ او در مسیر بازگشت است و ساعت ۱۱ صبح به کمپ ۲ رسیده است.

شایان ذکر است؛ «قیچی ساز» با این صعود، شمار صعودهای خود به قلل بالای ۸هزار متر دنیا را به عدد ۱۲ رساند و تنها با صعود به دو قله‌ی دیگر به نام‌های «شیشاپانگما» و «لوتسه»، به عنوان اولین ایرانی و افتخاری ارزشمند؛ نام خود را در باشگاه ۱۴ هشت‌هزاری‌های دنیا ثبت کند.

این صعود موفق را به وی، خانواده‌اش، جامعه‌ی ورزش کشور به ویژه اهالی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و همه‌ی ایرانیان ورزش دوست صمیمانه تبریک عرض می‌نمائیم.

منبع خبر : نقل از کوه نوشت

[ پنجشنبه ۱۳٩٢/٧/٤ ] [ ٥:۱٢ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

خوش  کرد  یاوری  فلکت  روز داوری      تا شکر چون کنی و چه شکرانه آوری

آنکس که اوفتاد خدایش گرفت دست     گو  بر تو باد  تا غم  افتادگان خوری  

در کوی عشق شوکت شاهی نمیخرند   اقرار   بندگی  کن  و  اظهار  چاکری

ساقی به مژدگانی عیش از درم درآی    تا  یک دم  از  دلم غم  دنیا  بدر بری

در شاهراه جاه و بزرگی خطر بسیست   آن به کزین گریوه سبکسار  بگذری

سلطان و فکر لشکر و سودای تاج و گنج  درویش و امن خاطر و کنج  قلندری

یک   حرف  صوفیانه  بگویم   اجازتست   ای نور دیده صلح به از جنگ وداوری

نیل مراد بر حسب فکر و  همت  است    از شاه  نذر  خیر  و ز  توفیق  یاوری

حافظ غبار فقر و  قناعت   ز رخ مشوی    کاین  خاک بهتر از   عمل کیمیاگری

[ چهارشنبه ۱۳٩٢/٧/۳ ] [ ٦:۱٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه