کوهستان

ن وَ الْقَلَمِ وَ مَا یَسْطُرُونَ    سوگند به قلم و آنچه مى‏نویسد.

وجه تسمیه صعود قلم و نام گذاری زیبا و شایسته  آن حاکی از حرکت معنوی و صعود فرهنگی است.که پایه گذاران آن بر اهمیت این اصل قطعا واقف و آگاه بودند.تا قلم و قدم  تواما و مشترک و همسو راه اعتلا و آگاهی و برادری و دوستی را  بپیمایند. تا قلم و قدم حریم خود را بشناسند و حرمت و اعتبار خویش نشگنند.

به ویژه ذر زمانیکه رشد کمی و کیفی برنامه کوهنوردی  در سطح کشور موید توجه خاص است. و این مهم  در عهده توان و مقدورات همه ی دست اندرکاران نیست.

 خوشوقتانه ارتباط گرم و صمیمی کوهنویسان کشور  مبتنی بر بنیادهای اخلاقی  و دوستی و مودت بوده و تعارض و اختلافی در بین آنها دیده نمیشود.بلکه تنوع سلیقه گاهاً در عملکردها مشاهده میشود ؛که این امر نیز باعث بهتر  شدن امور می گردد.

صعود قلم متولی و صاحبی ندارد.تا اندیشه ها و دلنوشته ها را کانالیزه و در مسیر هدف و  کسب سودی خاص قرار دهند. هیئت اجرایی با تصویب و انتخاب شرکت کنندگان در همایش قلم برگزیده می شوند. و میزبان و برنامه پیشنهادی آنان نیز به رای و  دلخواه وبلاگنویسان مشخص و انتخاب می شود. و بر میزبان وظیفه  خاصی تحمیل نمی شود. هر چند ما ایرانیان در پذیرایی از میهمان سنن دیرینه ویژه ای داریم. و خود را ملزم  به رعایت آداب  و تگلف در آن می دانیم. و این شیوه سرشت مردمان ایران زمین است, و در هر بخش از کشور عزیزمان  میزبانان با مدیریت و امکانات و توانمندی و در شان  و توان خود در مواجهه و پذیرایی با میهمانان شرایط و روش و نحوۀ پذیرایی خود را به نمایش می گذارند. و میهمانان نیز هیچ گونه انتظار  و توقعی ندارند.

اگر هشتمین صعود قلم در گنبدکاووس پیشنهاد و برگزیده نمی شد . احتمال صعود قلعه ماران برای اغلب شرکت کنندگان و یقینا جهت بنده متصور نبود.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۳٩٢/٦/٢۸ ] [ ۸:۳۸ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

کوه مهبط انبیا و پرورشگاه عرفان و اخلاق و منبع حیات است.

علم کوه مترداف خاطرات تلخ و شیرین و دیرین کوهنوردی ایران است.و چه عزیزان پیشکسوتی که در راه صعود و کشایش مسیرهای مختلف آن متحمل زحمات بی شماری شده اند, و چه جانهای عزیزی که در این راه و سودا مصدوم و فدا نشده است.

خانم نسیم عشقی استاد محمود چوبریزان و محمد ویسی

برنامه ای که توفیق حضور و شرکت در آن را داشتیم به همراهی  و در معیت  پیشکسوت گرانقدر و عزیز جناب آقای محمود چوبریزان بودیم؛ که افزون بر 51 صعود موفق و کشایش مسیر در منطقه علم کوه را در کار نامه درخشان خود داراست.

در علم چال دیداری که بین دو نسل سنگنوردی قدیم و جدید صورت گرفت بسیار جالب و مفید بود.بر حسب اتفاق  برخورد و دیدار آقای چوبریزان و سرکار خانم نسیم عشقی که از سنگنوردان جوان و فعال کوهنوردی ایران است و سال گذشته با هم طناب آلمانی خود مسیر همدانیها را صعود نمود. که اهمیت ویژه ای داشت, و از  با ارزشترین حوادث این برنامه محسوب میشود.تقابل خاطرات گذشته سنگنوردی و گفتگو در این زمینه در سالهای اخیر و مقایسه کارها و روشها و نحوه کشایش مسیر و تبادل نظر ها که البته اینها همه از زبان آن دو بزرگوار شنیدنی و ارزشمند است.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۳٩٢/٦/۱٠ ] [ ٤:٤٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

جهان پهلوان تختی در طول عمر کوتاه خود یادگاری از حسن خلق بی همتا و بی بدیل خویش بجای گذارد,که هرگز در بوته فراموشی تاریخ سپرده نخواهد شد.

تختی آن شیر اوژن رادمردی و صفا, همواره در کنار مردم بود و در میان مردم زیست, و دل و جانش در پی منافع مردمی تپید و چه رسا دم بر آورد.

بنال بلبل اگر با منت سر یاریست

که ما دو عاشق زاریم و کار ما زاریست

در آن زمین که نسیمی وزد ز طره دوست

چه جای دم زدن نافه‌های تاتاریست

بیار باده که رنگین کنیم جامه زرق

که مست جام غروریم و نام هشیاریست

خیال زلف تو پختن نه کار هر خامیست

که زیر سلسله رفتن طریق عیاریست

لطیفه‌ایست نهانی که عشق از او خیزد

که نام آن نه لب لعل و خط زنگاریست

جمال شخص نه چشم است و زلف و عارض و خال

هزار نکته در این کار و بار دلداریست

قلندران حقیقت به نیم جو نخرند

قبای اطلس آن کس که از هنر عاریست

بر آستان تو مشکل توان رسید آری

عروج بر فلک سروری به دشواریست

سحر کرشمه چشمت به خواب می‌دیدم

 زهی مراتب خوابی که به , ز بیداریست

دلش به ناله میازار و ختم کن حافظ

که رستگاری جاوید در کم آزاریست.


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩٢/٦/٥ ] [ ۳:۱٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]

تصاویری از ریزش سنگ در تخت سلیمان در روز چهارشنبه 30 مرداد ماه 92  


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۳٩٢/٦/۳ ] [ ۳:٠۱ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه