کوهستان

آن میر دروغین بین با اسپک و با زینک!

آن  میر دروغین  بین  با اسپک  و با  زینک         

شنگینک و منگینک سربسته به زرینک

چون منکر مرگست او ,گوید:که اجل کوکو     

مرگ آیدش از شش سو گوید که منم اینک

گوید اجلش کای خر , کو آن همه کر و فر؟     

وان سبلت و آن بینی وآن کبرک و آن کینک؟

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۸:٠۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/٥/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

گیرم که غمت نیست؟ !

چو عضوی بدرد آورد روزگار           دگر عضوها را نماند قرار.

برگهای زرین تاریخ مدون ایران مشحون از وقایعی بس تلخ و ناگوار است.

در عمر خود شاهد بروز حوادث دهشتبار سیل و زلزله و امثالهم بوده ایم.

زلزله های ویرانبار و ویرانساز خانواده ها  و کاشانه ها ,از زلزله فارس اینج تا بوئین زهرا , و زلزله های ویرانگر طبس رودبار و بم و اینک در آذربایجان شرقی در شهرستانهای اهر و هریس و ورزقان و روستاهای ان منطقه. و دیدن تصاویر غم بار و تگان دهنده مردمان مصیبت زده!.......

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٦:٤٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/٥/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

دوستیها فراتر از قله هاست!درسی که از استاد عیوضی آموختیم.

شخصیت انسانی افراد , متفاوت و دارای مراتب گوناگونی است.و در شرایط مختلف چهره های متغیری از آنها را خواهیم دید.

انسان از واژه نسیان و فراموشی است. و در بحرانها و گرفتاریهای روحی روانی و جسمانی نمود های غیر قابل تصوری از اعمال و برداشت های ذهنی او هر لحظه متبادر می شود.هر چند ضریب سهو و نسیان و خطا در افراد متغیر بوده؛ و بنوعی جایز الخطاست.اما عالی ترین  معیار شاخصه ی انسانهای شریف و بزرگ در بازتاب فعالیتهای منطقی آنان مبتنی بر نظم و خردمندی و اندیشه تابناک آنها بدور از حرص و آز و خودخواهی در بستری از تعادل, ثبات و تعامل آنها با دیگر افراد مرتبط در یک هدف و یا امر اجتماعی مشترک است.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٥:٥٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/٥/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

روند واقعی فرهنگ اجتماعی ما!

شنیدن خبر تاسف بار  کشته شدن محیط بان منطقه حفاظت شده لشگردر ملایر هر چند اولین و آخرین ضایعه ای از این دست وقایع تلخ و ناگوار نخواهد بود. اما حقیقت چیز دیگری است.

انسان محصول آموزش ؛ رفاه و فرهنگ اجتماعی است. نقص و خلل در ارکان تربیتی و تبعیت کور کورانه و تقلید صرف در تمامی زمینها و عدم کنترل  و هدایت و آموزش درست موجب انحطاط و ناهنجاریهای متفاوتی خواهدشد.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۱:٠٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/٥/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

فواید تغذیه ای و خواص دارویی پیاز.

بوی پیاز از دهن خوبروی     نغزتر آید که گل از دست زشت.

 

از پیاز به عنوان یک داروی ضدعفونی کننده استفاده می شود. مالیدن آب پیاز به صورت , از ایجاد لکه ها جلوگیری می کند. و از مخلوط آب پیاز و عسل میتوان به عنوان یک کرم ضد چروک استفاده کرد.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۸:۱٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/٥/۱٠
Comments نظرات () لینک دائم

ادامه گشایش مسیر و ذکر مشگلات کرکسین.

نگاهی اجمالی به سیر روند گشایش مسیر توسط استاد محمد باقر عیوضی , و نقاط ضعف و قوت حاصل از کم کاریها و دستکاریهای اخیر در طبیعت کرکسین.

در ادامه دومین هفته گشایش مسیر دیواره کوه کرکسین در اسدآباد همدان که به همت استاد محمد باقر عیوضی انجام می گردد , با تدابیر و برنامه ریزی و هماهنگیهای لازم در پمب بنزین میدان ورودی شهر اسدآباد به دوستان و کوهیاران کرمانشاهی باسامی استاد و مربی ارجمند جناب آقای محمد امجدیان و هم نورد خوب و جوان آقای بابک کسرایی همراهان پیشکسوت بزرگ استاد عیوضی پیوستم و در معیت ایشان عازم روستای قاسم آباد شدیم و در محل انتهای روستا با توقف و پارک خودروهایمان بلافاصله مسیر صعود را در پیش گرفتیم.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٦:٢٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩۱/٥/۸
Comments نظرات () لینک دائم

غافل از خود و خدای خویش!

گر نبود دلبر همخوابه پیش     دست توان کرد در آغوش خویش

این شکم بی هنر  پیچ  پیچ        صبر ندارد  که  بسازد  به   هیچ

در محضر حضرت دوست هر آینه در معرض امتحان هستیم و غافلیم.

درگ درست از قوانین و پدیده ها مستلزم عشق و شناخت و آگاهی ژرف از مسائل است.و تبعیت از عقل و خرد مبتنی بر شور و احساسات پاک انسانی ؛ دریچه ای از فلاح و رستگاریست.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٤:٢٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/٥/٧
Comments نظرات () لینک دائم

این شگم بی هنر پیچ پیچ .......

دو درویش خراسانی ملازم صحبت یکدیگر سفر کردندی , یکی ضعیف بود که بهر دو شب افطار کردی و دیگر قوی که روزی سه بار خوردی .قضا را بر در شهری به تهمت جاسوسی گرفتار آمدند. هر دو را به خانه‌ای کردند , و درش به گل بر آوردند , بعد از دو هفته معلوم شد که بی گناهند در بگشادند قوی را دیدند مرده و ضعیف جان به سلامت برده.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/٥/۳
Comments نظرات () لینک دائم

کرکسین خسته از کرکسیهای زمان......!

دلگیرم از صفیر تفنگی که پر صداست.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٤:٢۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/٥/۳
Comments نظرات () لینک دائم

صعود ملی ترانگو؛ ارزشمند و به یاد ماندنی

گر چه همه ی ما از شنیدن خبر های بزرگ و موفقیت آمیز صعود برج ترانگو توسط سنگنوردان کشور عزیزمان ایران محظوظ و خوشحالیم اما پرداختن به مسائل اینچنین بزرگ مبتنی بر نگاهی گسترده و ژرف و تحلیل و توصیف از آن درحیطه دانش و عهده افرادیست آشنا و مطلع و جامع و صاحب نظر .تا ضمن انجام مراسم استقبال بایسته و تقدیر و تشکر شایسته از تیم ترانگو.  شرایط و موقعیتی را با تمهید پیش زمینه های لازم فراهم گردد , تا به خوبی و هرچه رسا تر مسائل پیگیری و ادامه یابد تا استعدادها و انگیزه ها و نیروی مستعد جوان از تجارب و پتانسیل این رخداد بزرگ به گونه ای مثبت و بارز الگو گرفته تا در آینده شاهد کارها و برنامه های فراتر و بزرگتر از این پدیده بزرگ صعود ترانگو نصیب جامعه ی سنگ و نوردی و دیواره نوردی کشور گردد.

مقاله تحلیلی و بر محتوای آقای عباس محمدی : تحت عنوان صعود ملی ترانگو؛ ارزشمند و به یاد ماندنی   بر گرفته و جامع از این فعالیت ارزشمند صعود تیم ترانکوست.که بازبینی و مطالعه ی آن را به دوستان ارجمند توصیه می کنم.

 

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/٥/۳
Comments نظرات () لینک دائم

دوستانی بر فراز چکاد یخچال

 خیره آن دیده که آبش نبرد آتش عشق     تیره آن دل که درو نور محبت نبود.

از چهره های یخی و  نگاههای سرد و دلهای سنگین و فسرده که ترا می بینند و انگار ندیده اند و می گذرند به پوچی افکار موهوم . نه شور و حال و وجدی دارند و نه گرما  و روشنی و حرارتی , نه از صوت و نوایی لذت می برند و نه حرف و سخنی آنها را متاثر می کند.زندگی یک نواخت و چشمان بی فروغ ! نه که ,؛ : نمی بینند ! بلکه نگاهشان ترا می راند.

می گذری و می روی به کجا ؟ بر فراز بلندیهای عشق و ره و قله ترا می خواند. میروم تا بی نهایت .........

آقای فریبرز مهدی منش از اراک و آقای نادری از همدان در برگشت از قله یخچال

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/٥/٢
Comments نظرات () لینک دائم

به یاد کوه‌نورد و مربی فقید شادروان;محمدرضا خدایاری

بحریست بحر عشق که هیچش کناره نیست      آنجا جز آنکه جان بسپارند چاره نیست

ساعت ۱۰ صبح یک مرداد ۱۳۷۰ یادآور فقدان تأثرانگیز زنده یاد «محمدرضا خدایاری» کوه‌نورد و مربی ارزشمند همدانی‌ست که خصوصیات اخلاقی و خدماتش شهره بود.

«محمد رضا خدایاری» با خصوصیات برجسته و توان فنی، اخذ مدرک مربیگری و افزودن به تجارب فنی و ممارست خستگی ناپذیر، از سوی مسئوولین هیئت وقت به‌عنوان رئیس کمیته فنی برگزیده و منصوب می‌شود. وی شرایطی را فراهم و دنبال می کند تا علاقمندان جوان با حضور و فعالیت در منطقه ”بیستون” و ”علم کوه” در کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی ارتقاء یابند.

یک مرداد ۱۳۷۰ ؛ «خدایاری» درکمال تأسف حین هدایت و سرپرستی در منطقه ”علم کوه” بر اثر اصابت سنگ، به سرای باقی شتافت و جامعه‌ی کوه‌نوردی را از خدمات ارزنده‌ی‌ خود بی بهره و محروم سازد.

هم اکنون باشگاه فقید «خدایاری» متشکل از دوستان هم‌نورد و شاگردان آن شادروان از شاخص ترین مجموعه های کوه‌نوردی استان همدان است.                                               روحش شاد ... یادش گرامی!

با تشکر و عرض سپاس بیکران از سایت فدراسیون کوهنوردی و همچنین وبلاگ  کوهنوشت  که با ذکر یاد روانشاد محمد رضا خدایاری آن پهلوان محجوب و دوست داشتنی.ما را که در سردی و سکون و سکوت و انزوا و بی تفاوتی  محتوم خویش غرق دراوهام عزلتیم . تلنگری باشد تا از خواب سنگین غفلت خود برخیزیم و اندکی  بیندیشیم .

نویسنده : فروود : ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩۱/٥/۱
Comments نظرات () لینک دائم

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه