کوهستان

بزرگ بانوی کوهنوردی ایران. لیلا اسفنداری در راه صعود به گاشربروم ها در گذشت.

بزرگ بانوی کوهنوردی ایران, لیلا اسفندیاری, که با همت والای خود راهسپار قله های گاشربروم بود,متاسفانه دچار حادثه گردید, و به دیار باقی شتافت. و مشتاقان جامعه کوهنوردی را دچار بهت و ماتم نمود.

اسنفدیاری که با عزم و اراده وصف ناپذیر و ستودنی خود طی متجاوز از دو دهه در تلاش و فعالییت  سترگ و ممتازی بود و پس از فراز و نشیبهای مهیب و صعب. از ژرفای غار پرو تا ستیغ پر شگوه قله های هیمالیا. به جرات می توان گفت که از نادرترین کوهنوردان بانوی ایران زمین است. که با اتکا به توان و عزم خلل ناپذیر و مستقل خویش در عرصه کوهنوردی کشور عزیزمان متلالع شده است. و فقدان ایشان ضایعه ای جبران ناپذیر برای کوهنوردی ماست. 

لیلا اسفندیاری در راه صعود به گاشربروم‌ها درگذشت.

 

لیلا اسفندیاری به گاشربروم‌ها پیوست!

امروز جمعه ۳۱ تیر ماه ۹۰ متاسفانه باخبر شدیم که لیلا اسفندیاری در راه صعود به گاشربروم‌ها دچار حادثه‌ای شده و جان باخته است.

انجمن کوه‌نوردان ایران، درگذشت او را به خانواده‌اش و به جامعه‌ی کوه‌نوردی تسلیت می‌گوید

ارسال شده توسط: sabetianabbas در 09:13 جمعه 31 تیر 1390.

منبع خبر:http://www.alpineclub.ir/fa/taxonomy/term/

 

نویسنده : فروود : ٩:۱٥ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳٩٠/٤/۳۱
Comments نظرات () لینک دائم

برای ساخت پارکینگ "تاریک دره" مجوزی از محیط زیست گرفته نشده است

مدیرکل محیط زیست استان همدان گفت: برای ساخت پارکینگ "تاریک دره" مجوزی از محیط زیست گرفته نشده است.

قربانعلی محمدپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، توضیح داد: برای ساخت پارکینگ در تاریک دره از محیط زیست برای دریافت مجوز تاکنون استعلامی نشده است.

وی ادامه داد: ساختن پارکینگ در این منطقه باید به صورت کارشناسی صورت گیرد و اگر به صورت غیر کارشناسی انجام شود به محیط زیست آسیب می‌زند.

محمدپور اضافه کرد: با توجه به این که ساخت پارکینگ در این منطقه منجر به آسیب‌های زیست محیطی می‌شود باید از ساخت پارکینگ در این منطقه جلوگیری شود.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٧:٠٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩٠/٤/٢۸
Comments نظرات () لینک دائم

تلاش 26 ساعته امدادگران برای نجات زن کوهنورد در ارتفاعات اشتران کوه

 

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: اجتماعی - حوادث

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از تلاش 26 ساعته امدادگران برای نجات جان زنی کوهنورد که در ارتفاعات اشترانکوه لرستان دچار سانحه شده بود، خبر داد.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٩:٤٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳٩٠/٤/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

حضور ارزشمند خانم نگار ورشوچی سنگنورد محجوب همدانی در مسابقات جهانی ایتالیا

نتایج ایرانی ها در رقابت های جهانی ایتالیا
توجه ویژه رسانه ها به تلاش سنگ نورد محجبه ی ایرانی

                                                              

به گزارش کارگروه روابط بین الملل فدراسیون از ترانتینوی ایتالیا، محل برگزاری رقابت های سنگ نوردی قهرمانی جهان؛ سنگ نوردان کشورمان که در دو بخش آقایان و بانوان در این رقابت ها شرکت کرده اند؛ تلاش ارزنده ای را در میان برترین های دنیا از خود به نمایش گذاشتند و توانستند نسبت به حریفان آسیایی خود جایگاه در خور توجه ای را در این مسابقات مهم کسب کنند.

این گزارش حاکی است: در بخش بانوان؛ حضور سنگ نوردان محجبه ی ایرانی و تلاش ارزنده ی آنان با پوشش؛ مورد توجه خاص دوربین های پخش زنده ی تلویزیونی ایتالیا و خبرنگاران و عکاسان خارجی قرار گرفته است.

نتایج سنگ نوردان کشورمان در دو بخش آقایان و بانوان در بخش مقدماتی رشته بولدرینگ به این شرح است:

- غلام علی برات زاده : در بین 71 شرکت کننده گروه خود؛ در رده بیست و پنجم قرار گرفت. (شایان ذکر است: وی از حیث نتیجه در میان آسیایی ها؛ پس از سنگ نورد ژاپنی که به مقام اول این گروه رسید، در رده ی دوم قرار گرفت) در این گروه سنگ نوردانی از اتریش و ایتالیا به ترتیب دوم و سوم شدند.

- حمید رضا توزندجانی: در بین 70 شرکت کننده گروه خود در رده سی و دوم قرار گرفت. (شایان ذکر است: وی از حیث نتیجه در میان آسیایی ها؛ پس از سنگ نورد ژاپنی که به رده بیست و یک و سنگ نورد ژاپنی که به رده بیست و دوم این گروه رسید، در رده ی سوم قرار گرفت) در این گروه سنگ نوردانی از سوئیس، چک و روسیه به ترتیب اول تا سوم شدند.

- مجتبی خدایی : وی با حمید رضا توزندجانی هم گروه شده بود، در نهایت در رده چهل و پنجم قرار گرفت (خدایی نیز در بین آسیایی های این گروه ششم شد).

- نگار ورشوچی: در گروه خود با دو تاپ مسیر که به جهت پوشش خاص وی، مورد توجه خبرنگاران و دوربین های تلویزیونی قرارگرفته بود؛ در رده بیست و دوم جای گرفت. (شایان ذکر است: وی از حیث نتیجه در میان آسیایی ها؛ پس از دو سنگ نورد کره ای و یک قزاقستانی  در رده ی چهارم قرار گرفت).

منبع خبر:کوهنوشت -http://koohnevesht.blogfa.com/

ضمن عرض تبریک به سرکار خانم نگار ورشوچی و آرزوی موفقیت افزونتر در عرصه های بین المللی برای ایشان و سایر مربیان و سربرستان عزیز زحمتکش.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٩:٤٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/٤/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

یال اردک مردک ( خط الراس اردک و مردک )

استاد عزیز و ارجمند جناب آقای عزت الله برق لشگری. از معدود افرادی استکه دارای علو طبع , متانت, و وقار و بزرگ منشی خاص, بدور از هر گونه آلایش مادی . روح و روانی  پاک و آراسته دارد. و از بررگ کوهنوردان هکمتانه, و یکی از نادرترین مربیان, پیشکسوت ایران است. که متاسفانه جامعه ای کوهنوردی ما نتوانسته در جایگاه واقعی خود و به طرز شایسته از محضر ایشان, در زمینه های ,علمی و فنی, و تخصص, در ادوار مختلف,بهره مند گردد.

در زمانی که موقعیت و شرایط  اجتماعی به گونه ای نامناسب. و روند امور یک سویه و بسته توسط افرادی محدود در برهه زمانی طولانی در حیطه مدیریتی لاینقطع ,  که در مصدر کوهنوردی شهر همدان بودند, کارها چنان رقم می خورد. طبیعی است که فرصت فعالیت از افرادی که دارای مناعت طبع بوده ,سلب گردیده و تبعاٌ جامعه از خدمات افراد خدوم, و شایسته و اصلح محروم خواهد ماند. و اکنون نیز مع الاسف شرایط باژگونه گردید. و قدر مسلم هیئت فعلی نیز بالاجبار, به طور آگاه هانه و یا نا آگاههانه با اتخاذ خط مشی کنونی خود را از پتانسیل موجود ( حضور اساتید,مربیان ,مدرسین و پیشکسوتان, و خرد جمعی)محروم نموده است. و در نهایت, آینده این رشته دچار رکود و ضعف خواهد گردید. و نسل جوان کنونی و آیندگان قطعاُ آسیب بیشتری خواهند دید.

بگذریم قصد تصدیع و گله گذاری نیست. متن  نوشته ارزشمندی را که حاوی مطالب مفیدی است که جهت معرفی و آِشنایی خوانندگان عزیز ,توسط مربی این حقیر, استاد عزیز و ارجمند جناب آقای عزت الله برق لشگری ,تهیه و تنظیم گریده است. تقدیم می نماید. 

اولین قله بس از چکاد یخچال, در ابتدای خط الراس, که به اشتباه اردک مردک تصور میشود.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۸:۱٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/٤/٢٥
Comments نظرات () لینک دائم

عاشقان سر فراز

غم عشق تو کی در هر سر آیو.؟ 

همایی کی به هر بوم و بر آیو .؟

ز عشقت سر فرازون کامیابند .

که خور اول به کهساران بر آیو .

شعر: از دو بیتی های باباطاهر.

تقصیر تو نیست که گریه می کنی.؟

همه چشمه ها از کوهها سرازیر میشوند.

نویسنده : فروود : ٧:٥٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/٤/٢٥
Comments نظرات () لینک دائم

ای تو همیشه در میان

ای بادشه خوبان داد از غم تنهایی    دل بیتو به جان امد وقت است که باز آیی. مشتاقی و مهجوری دور از تو چنانم کرد       کر دست بخواهد بایاب شکیبایی.

نامدگان و رفتگان از دو کرانه زمان
سوی تو می دوند هان! ای تو همیشه در میان
در چمن تو می چرد آهوی دشت آسمان
گرد سر تو می پرد باز سپید کهکشان
هر چه به گرد خویشتن می نگرم در این چمن
آینه ضمیر من جز تو نمی دهد نشان
ای گل بوستان سرا از پس پرده ها درآ
بوی تو می کشد مرا وقت سحر به بوستان
ای که نهان نشسته ای باغ درون هسته ای
هسته فرو شکسته ای کاین همه باغ شد روان
آه که می زند برون از سر و سینه موج خون
من چه کنم که از درون دست تو می کشد کمان
پیش وجودت از عدم، زنده و مرده را چه غم؟
کز نفس تو دم به دم می شنویم بوی جان
پیش تو جامه در برم نعره زند که بر دَرم!
آمدنت که بنگرم، گریه نمی دهد امان...

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/٤/٢٥
Comments نظرات () لینک دائم

جریانهای شکافنده مهمترین علت غرق شدگی در دریا

مطلب ارزشمندی در مورد شنا و خطرات آن در دریا از سوی دوست عزیز و ارجمندم  که فعلا  در خارج از کشور  در مقطع دکترا به تحصیل اشتغال دارد . دریافت نمودم. و علیرغم گذشت سالهای دور از ( سال 1362)حضور و شرکت در کلاس ناجیگری شنا در محضر استاد عزیز ارجمند جناب آقای دکتر مهدی هزاوه ای و اطلاعات جسته و گریخته و محدودی که دارم. با توجه به استقبال و حضور گسترده آحاد مردم در ایام تابستان در سواحل  و کنار دریا, و حوادث و مخاطراتی که جان ارزشمند هموطنان عزیز را تهدید نموده  وباعث غرق شدن گروه بسیاری میگردد , فرصت را مغتم دانسته.متن ذیل را به جهت هشدار تقدیم شما عزیزان و سروران می نمایم.
ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩٠/٤/٢۱
Comments نظرات () لینک دائم

صعود تیم بانوان هیئت کوهنوردی همدان به قلل اشتران کوه

اشتران کوه بی شگ از زیباترین مناطق کوهنوردی ایران محسوب میشود. قلل سر به فلک کشیده عظیم زاگرس پس از دنا و زرد کوه بختیاری در این منطقه قرار دارد. و  به لحاظ  شرایط و ساختار صخره ای آن مورد توجه و اقبال کوهنوردان بسیاری از سراسر کشور است .خط الراس اشتران کوه در لیست برنامه های صعود اغلب گروههای کوهنوردی است. و به یقین فنی ترین مسیرهاست

طبیعت خاص اشترانکوه با قلل سرکش و رفیع در پای دریاچه گهر آنچنان آرمیده. که سختی و دشواری صعودش را با چهره ذلال آب نیلگونش سهل و آسان می نماید.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٥:٢٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩٠/٤/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

توان حرکتی دختران ایرانی؛ معادل زنان ۴۰ ساله فرانسوی

 منبع خبر:بانوان دانشکده علوم بزشگی تربت حیدریه

دست اندرکاران ورزش در ایران اعلام کردند، توان حرکتی دختران ایرانی معادل زنان 40 ساله فرانسوی است.

ورزش کردن هم مثل غذا خوردن و مسواک زدن باید در برنامه های روزانه خانواده ها گنجانده شود
محمد علی آبادی، رئیس سازمان تربیت بدنی ایران با انتقاد از کم بودن سرانه ورزش در ایران گفت، یک تحقیق دانشگاهی نشان داده توان حرکتی دختران ایرانی معادل توان حرکتی بانوان 37 تا 40 ساله فرانسوی است.

به گفته علی آبادی هر چقدر زنان ضعیف باشند، فرزندان و خانواده های آنان نیز دچار ضعف خواهند بود و نتیجه، افزایش فرزندان و جوانان ضعیفی خواهد بود که در برابر بیماری ها، نا هنجاری های جسمی و اعتیاد آسیب پذیرند.

علی آبادی معتقد است که دست اندرکاران باید هزینه ورزش را در ایران کاهش دهند تا همه مردم قادر به استفاده از امکانات ورزشی باشند.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٤:۱٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/٤/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

چند برابر شدن عقیمی مردان و مرده زایی و سقط جنین ناشی از گردوغبار استانهای جنوبی

خبرگزاری پزشکی ایران – ایرمنا – در چند سال اخیر، پدیده گرد و  غبار (ریزگردها) هوای استان‌های مختلف کشور  را آلوده کرده است، پژوهش های متعدد نشان داده که آلودگی هوا با کاهش شدید باروری زنان و افزایش عقیمی مردان همراه است و ذرات گرد و خاک معلق در هوا، کارکرد دستگاه تناسلی و تولید مثل در زنان و مردان را مختل می سازد.

منبع خبر: خبر گزاری بزشگی ایران.http://irmna.com/?p=756

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/٤/۱٥
Comments نظرات () لینک دائم

زن از نخست بود رکن خانه ای هستی

 مقدمه : بخش اول

جامعه ای رنگ سعادت و بهروزی را دریافت خواهد نمود که زنان به حقوق اجتماعی و به جایگاه انسانی و هویت فطری الهی خویش نایل  آیند. و آگاهی های  اجتماعی و علمی آنان بگونه ای رشد و نمو نماید . تا در سایه این شناخت و معرفت .بشرییٌت به مر حله کمال و آرامش و وقار انسانی خویش راه یابد. بانوان از جنبه ساختاری   قهرا نیمی از جمعیٌت را به خود اختصاص داده اند. و بالطبع مولٌد و مربی تمامی مردمان و انسان ها هستند.  حال  قدری به عمق و اهمییٌت موضوع بیندیشیم.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٥:٢٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/٤/۱٥
Comments نظرات () لینک دائم

گرفتاری هولناک 18 ساعته در ارتفاع 3000 متری کوهستان سه گنج کرمان

منبع خبر: ارم نیوز به نقل از مهر

ارم نیوز : به دلیل تاریکی هوا نیروهای امدادی امکان اجرای عملیات نجات را نداشتند و در نهایت با حضور در چند متری گرفتار شدگان از خوابیدن و کاهش هوشیاری و درنهایت پرت شدن آنها از ارتفاع سه هزار متری جلوگیری کردند.
مهر: در پی گرفتار شدن 14 کوهنورد کرمانی در ارتفاع سه هزار متری کوه های "سه کنج" کوهنوردان 18ساعت هولناک را بر دیواره کوه سپری کردند که منجر به کشته شدن یک کوهنورد شد.

شب گذشته 14 کوهنورد پس از صعود از ارتفاعات چهار هزار و 600 متری کوههای سه کنج کرمان در ارتفاعات صعب العبور این کوهستان گرفتار شدند.

کوهنوردان فرهنگی بخش ماهان کرمان ساعت سه عصر دوشنبه به همراه خانواده های خود به قصد تفریح به آبشار سه کنج صعود کردند که همزمان با غروب آفتاب تعدادی از این افراد به قصد صعود از دیواره مترفع آبشار حرکت کرده که درنهایت پس از آغاز تاریکی هوا و قرار گرفتن این افراد در منطقه صعب العبور بر روی دیواره کوه متوقف شدند.
 


ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٢:۱۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/٤/۱٥
Comments نظرات () لینک دائم

دوازدهم تیر ماه سال 1303سالگرد شهادت میرزاده عشقی همدانی

میرزاده عشقی از شعرای خوش ذوق. نسل پس از دوران بیداری مشروطیت. داراری قریحه سرشار و روح  بلند و روان سترگ و طبعی لطیف شاعرانه بود. بدون هر گونه ملاحظه خواهی. بابیان تند و سرکش.  که اندیشه نو و افکار آزادیخواهانه او در مضامین نغز اشعارش متجلی است. و به سرسخت ترین وجهی شهپر روح  شاعرانه اش را به پرواز در می آورد. و جامعه خفته و استبداد حکام جور را مورد نکوهش و نقد  قرار میدهد. گرچه ناآگاهی وسیاهی ظلمت بیداد زمان بدین شاعر جوان مرگ فرصت و مهلتی نداد. تا از اندیشه آگاه و آزادی خواهی او بهرمند گردد.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٧:٢٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/٤/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

ایران در مسابقات جهانی سنگنوردی زنان شرکت می‌کند

 با آرزوی توفیق و سربلندی برای سرکار خانم ورشوجی و کسب

عناوین ممتاز,

 در مسابقات جهانی ایتالیا. امید است تا با تلاش و مساعدت مسئوولین شاهد

 موفقیت روز افزون  ایشان در عرصه های رقابتها باشیم.

 
 
به نقل از مهرنیوز:http://www.mehrnews.ir/NewsPrint.aspx?NewsID=1347447

 

 

ایران در مسابقات جهانی سنگنوردی زنان شرکت می‌کند

تیم ملی سنگنوردی زنان ایران با ترکیبی چهار نفره در رقابت‎های جهانی شرکت می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، الناز رکابی، سیما سلطانی، نگار ورشوچی و فرناز اسماعیلی ترکیب تیم سنگنوردی زنان ایران در مسابقات جهانی را تشکیل می‎دهند.

مسابقات جهانی سنگنوردی با حضور 724 ورزشکار از 56 کشور در ایتالیا برگزار می‏شود. این صعود از 24 تیرماه آغاز شده و تا 10 مردادماه ادامه خواهد داشت.

تیم ایران 22 تیرماه عازم ایتالیا می‏شود.

تاریخ انتشار، تهران:۱۰:۳۲  , 

نویسنده : فروود : ۱:٥۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/٤/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

تصاویری از ششمین صعود وبلاگنویسان دنیای مجازی به قله یخچال همدان

گردهمایی و صعود دوستان و همنوردان دنیای مجازی تحت عنوان صعود قلم به قـلٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌٌه یخچال همدان به مدد دستیابی و استفاده از امکانات فن آوری شبکه اینترنت بطرز خود جوش تحقق یافته و در مقایسه با رشته های گوناگون ورزشی جذاب و پر طرفدار در سطح دنیا و ایران به جرات میتوان گفت که کوهنوردی تنها رشتهء ورزشی استکه تعداد بی شماری کوهنویس و یا به قولی وبلاگ نویس با قلم و بیان و اندیشه شخصی خود به آن می پردازند ( و لازم به ذکر است که که این ماهیٌیت ذاتی و در فطرت و سرشت کوهنوردی است و از بزرگ مرد کوهنوردی ایران اجل و کتیبه ای وسایرین میتوان نام برد)

که چه آثار ارزشمند مکتوبی را عرضه و ارائه نموده اند و اکنون  کوهنوردان از طریق شبکه نت به شیوه شایسته از آن بهرمند می گردند.و عناوین مختلف چون گزارش صعود و مطالب علمی متنوع و موارد دیگر به خصوص ایجاد تفاهم و دوستی و ارتباط و آشنایی و استفاده متقابل از نظرات و پتانسیل بالقوه مردمی که باعث روشنگری و هدایت و رشد و بالندگی فنی و علمی سطح کوهنوردی کشور عزیزمان ایران است.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳٩٠/٤/۱٠
Comments نظرات () لینک دائم

بعثت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی ص

ماه فروماند از جمال محمد

 

سرو نروید به اعتدال محمد

قدر فلک را کمال و منزلتی نیست

 

در نظر قدر با کمال محمد

وعده‌ی دیدار هر کسی به قیامت

 

لیله‌ی اسری شب وصال محمد

آدم و نوح و خلیل و موسی و عیسی

 

آمده مجموع در ظلال محمد

عرصه‌ی گیتی مجال همت او نیست

 

روز قیامت نگر مجال محمد

وآنهمه پیرایه بسته جنت فردوس

 

بو که قبولش کند بلال محمد

همچو زمین خواهد آسمان که بیفتد

 

تا بدهد بوسه بر نعال محمد

شمس و قمر در زمین حشر نتباد

 

نور نتابد مگر جمال محمد

شاید اگر آفتاب و ماه نتابند

 

پیش دو ابروی چون هلال محمد

چشم مرا تا به خواب دید جمالش

 

خواب نمی‌گیرد از خیال محمد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

 

عشق محمد بس است و آل محمد

نویسنده : فروود : ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩٠/٤/٩
Comments نظرات () لینک دائم

حضور مغتنم وبلاگ نویسان سراسر کشور در شهر همدان.

اهل قلم در صعود قلم به قله یخچال

ششمین دوره سالیانه صعود خودجوش وبلاگنویس کوهنوردی سراسر کشور که  طی  چندسال گذشته  صورت پذیرفته. و اهمیت پرداختن به این مهم. ضمن اظهار خوش آمدگویی و استقبال از حضور گرم این عزیزان و عرض خیر مقدم  و آرزوی بهروزی و تندرستی . و سپری نمودن لحظات و اوقات خوش برای این میمانان عزیز و ارجمند. شاید تبلیغ و اطلاع رسانی  در خور و شایسته  جهت سایر کوهنوردان و گروهها و باشگاههای کوهنوردی نیز انجام نشده .تا جامعه ورزشی همدان بتواند میزبان شایسته ای برای حضور این عزیزان باشد. و یا اینکه بتوانند به مجریان و میزبانان این گردهمایی مساعدتی هر چند ناچیز و کوچک بنمایند. 

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٧:۱٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/٤/۸
Comments نظرات () لینک دائم

شرایط کلاردشت با جاری شدن سیل روز جمعه گذشته.

منبع خبر: کوهنوشت  

کوه‌نوردان از سفر به کلاردشت خودداری کنند!

نوشهر -رییس هیئت کوه‌نوردی کلاردشت گفت:کوهنوردان به علت تخریب مسیر و آسیب جدی به پناهگاه صعود به قله های علم‏کوه و تخت‏سلیمان بر اثر جاری شدن سیل روز جمعه گذشته در این منطقه ، از سفر به کلاردشت وبرنامه ریزی برای کوهنوردی در منطقه خودداری کنند.  
   
«علی فرضی» روز سه شنبه درگفت و گو با ایرناافزود:در حال حاضر عبور کوه‌نوردان به علت تخریب مسیر به قله های علم کوه و تخت سلیمان ممکن نیست. وی با اشاره به حضور نیروهای امدادی جهت بازگشایی این مسیر و محورهای ارتباطی مناطق سیلزده گفت:بازگشایی محور ارتباطی مناطق سیلزده و مسیر کوه‌نوردان به کندی صورت می گیرد.

فرضی مقدار خسارت وارده به پناهگاه منطقه 'ونداربن' را 2 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت:این پناهگاه با هزار و 80 متر مربع زیربنا هفته گذشته افتتاح شده بود. فرضی با اشاره به حجم خرابی های ناشی از سیل اخیر، بارش شدید باران و همچنین آب شدن برف انباشته شده در منطقه 'سرچال ' را عامل اصلی طغیان رودخانه سردآبرود کلاردشت اعلام کرد.

فرضی شایعه حرکت یخچال 'سرچال 'را تکذیب و اضافه کرد:اگر یخچال این منطقه حرکت می کرد ، سیل حداقل تا 10 روز دیگر ادامه داشت. سال گذشته چهار هزار و 200 نفر کوه‌نورد ایرانی

و یک هزار و 800 نفر کوه‌نورد خارجی به قله علم کوه صعودکردند.

علم کوه با ارتفاع چهار هزار و 850 متر دومین قله ایران است که در 20 کیلومتری جنوب غربی کلاردشت واقع شده است و دیواره آن یکی از زیباترین و مشکل ترین دیواره کوهی جهان بشمار می رود.

سیل روز جمعه درکلاردشت بیش از 550 میلیارد ریال به بخش های مختلف این منطقه خسارت وارد کرده است.


 

2 نوشته شده در  چهارشنبه هشتم تیر 1390ساعت 7:30  توسط حسین رضایی |  نظر بدهید
نویسنده : فروود : ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/٤/۸
Comments نظرات () لینک دائم

دماوند رمز ماندگاری ایران زمین

دماوند  اسطوره بایداری و مقاومت. بندگاه ضحاک خون آشام. و دماوند نماد و سمبل آزادی که بر فراز چکاد آن آرش با برتاب تیر مرزهای ایران زمین را مشخص و تثبیت می کند. وخود نیز جان بر سر این بیمان و میثاق می نهد

برنامه های "نگاهبانی دماوند"
 

از سال 1384 با جلب همکاری گروه های کوه نوردی، انجمن های زیست محیطی و دیگر طبیعت دوستان، توانسته ایم هر سال در فاصله ی 15 خرداد (روز جهانی محیط زیست) تا 13 تیر (جشن تیرگان/ روز ملی دماوند)، روزهای تعطیل را در دامنه های جنوبی دماوند به آموزش چهره به چهره در زمینه ی حفظ محیط کوهستان بپردازیم و در نزدیک ترین جمعه به سیزدهم تیر هم جشن تیرگان یا جشن دماوند را در شهر رینه برگزار کنیم. این مجموعه برنامه ها، کمک موثری بوده است به برقراری و تعمیق ارتباط ما با گروه هایی از اهالی رینه و پلور و مجموعه ی طرفداران محیط زیست. همچنین نقش ملموسی داشته است در افزایش آگاهی زیست محیطی کسانی که در آخر هفته برای تفریح و پیاده روی به حاشیه ی جاده ی پلور- رینه می آیند. 

منبع خبر دیده بان کوهستان    :mountainwatch.persianblog.ir     

نویسنده : فروود : ٩:٢۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/٤/٥
Comments نظرات () لینک دائم

آبگیری سد گتوند برای افتتاح زودهنگام! +تصاویر

به گزارش ایبنانیوز، در روزهای اخیر گزارشی با نام «تخلیه تراشه‌های نمک توسط مجریان سد گتوندعلیا در رودخانه کارون» منتشر شد که بازتاب وسیعی در رسانه‌های کشور پیدا کرد و پیرو آن، برخی نمایندگان مجلس از خطر شوری آب کارون ابراز نگرانی کردند.

منبع خبر: تابناک

http://www.tabnak.ir/fa/news/167609/

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/٤/٤
Comments نظرات () لینک دائم

اعلام جزئیات برنامه ششمین «صعود قلم

اعلام جزئیات برنامه ششمین «صعود قلم»

 

محل پذیرش : تالار فجر همدان واقع در میدان آرامگاه بوعلی سینا ساعت 8:15 صبح روز پنجشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۰
شروع همایش :همایش در محل پذیرش آغاز خواهد شد و به شرکت کنندگان کارت شناسایی مخصوص همایش اعطا خواهد شد.
 9:15 تا12:30 قسمت اول همایش.
13:00 صرف نهار (سرو غذا بر عهده میزبان خواهد بود )
13:30 تا 15:00 قسمت دوم همایش.
16:00حرکت بسوی مبدا صعود ( روستای دره مرادبیگ )
16:30 شروع حرکت(وسیله رفت و برگشت بر عهده میزبان خواهد بود )
حدودا چهار و نیم ساعت کوه پیمایی نیمه سنگین تا محل شب مانی ... (چند چشمه آب در طول مسیر واقع شده و نیمی از مسیر شیب چندانی ندارد و طی قسمت زیادی از مسیر در سایه سپری میگردد . )
21:00 برپایی کمپ و صرف شام ( آب آشامیدنی سالم و سرویس بهداشتی در محل شب مانی موجود می باشد . )
جمعه ۱۰ تیر ماه بیداری و صرف صبحانه 6:30 تا 7:00
7:30 حرکت به سمت قله
8:30 صعود قله
9:15 حرکت به سمت پایین
10:30 رسیدن به کمپ دوم و اجرای کارگاه های آموزشی ( چمنزار تخت رستم )
12:00 استراحت و صرف نهار
13:30 حرکت بسوی روستای سیلوار
16:30 سیلوار
17:00 حرکت بسوی مزار باباطاهر و اجرای مراسم اختتامیه
19:00  اهدائ حکم صعود و پایان همایش بر مزار باباطاهر و پایان مراسم

شرح کاملتر در وبلاگ ماگما

نویسنده : فروود : ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/٤/٤
Comments نظرات () لینک دائم

جاری شدن سیل در کلاردشت

جاری شدن سیل در کلاردشت خسارت سنگینی برجای گذاشت .
به گزارش واحد مرکزی خبر، بخشدار کلاردشت گفت : بر اثر بارش شدید و مستمر باران ، طغیان آب رودخانه سردابرود و جاری شدن سیلاب از ساعت یک بامداد تاکنون چندین دهنه پل ارتباطی و خانه های حاشیه این رودخانه تخریب ، آب آشامیدنی روستاهای بالا و پائین دست قطع و به پایگاه کوهنوردی کلاردشت بیش از 60 میلیون تومان خسارت وارد شد که شماری از کوهنوردان هنوز در این پایگاه محصور هستند.

 

به گزارش: تابناک http://www.tabnak.ir/fa/tag/1/کلاردشت،%20سیل

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٩:۱٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/٤/٤
Comments نظرات () لینک دائم

هشدار به عواقب ناشی از تخریب نا آگاهانه در طبیعت.

 در جهان مادی و تجمل پرست ما، که انسان از فطرت الهی خویش دور شده ، نماد برجسته آن بی هویتی فرهنگی – اجتماعی و فاصله از سنن دیرین ملی و مذهبی و مسخ فرهنگی است به گونه ا ی که دیگر انسانها هیچگونه واکنش ندارند. و به دور از معنویت در سیل باد حوادث روزمره زندگی قهراً به هر سو کشیده گویی اختباری از خویش ندارند.

ادامه مطلب
نویسنده : فروود : ٦:٤٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩٠/٤/٢
Comments نظرات () لینک دائم

زندگی ما

زندگی بسیاری از افراد بشر اینست که: روز انتظار وصول شب را دارند. و پس از آمدن شب منتظر هستند که روز بشود.و تا وقتیکه در منزل هستند. میخواهند که بیرون بروند.و هنگامی که بیرون هستند. می خواهند به خانه مراجعت نمایند.

هم امروز در زندگی اطرافیان خود دقت کنید آن وقت در خواهید یافت که زندگی هفتاد در صد آنها غیر از این نیست.

                                                                                  موریس مترلینگ           

نویسنده : فروود : ۳:۱٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٠/٤/۱
Comments نظرات () لینک دائم

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه